Władimir Putin w Indiach. To druga zagraniczna wizyta od wybuchu pandemii. Resort o „przełomowej” umowie

Fot. Manish Swarup / AP Photo

Władimir Putin spotkał się w poniedziałek z premierem Indii Narendrą Modim. Podczas wizyty rosyjskiego prezydenta w Delhi podpisano szereg umów handlowych i zbrojeniowych. – Postrzegamy Indie jako wielką potęgę i przyjazny naród. Stosunki pomiędzy naszymi krajami się rozwijają – powiedział Władimir Putin.

Bezpośrednio przed spotkaniem Władimira Putina z Narendrą Modim podpisana została umowa na produkcję 600 tys. sztuk karabinków AK-203. Mają one powstać w indyjskiej fabryce. W rozmowach na ten temat uczestniczyli ministrowie obrony Rosji i Indii – Siergiej Szojgu i Rajnath Singh, a także spraw zagranicznych – Siergiej Ławrow i Subrahmanyam Jaishankar.

Władimir Putin w Indiach. Druga wizyta od wybuchu pandemii

W krótkim oświadczeniu w mediach społecznościowych Singh podkreślił, że „Indie głęboko doceniają silne wsparcie Rosji”. Jak podaje AP, indyjski resort określił umowę jako „przełomową”, dzięki której lokalne karabiny zostaną zastąpione nowoczesną bronią.  

– Postrzegamy Indie jako wielką potęgę, przyjazny naród i sprawdzony przez czas przyjaciel. Stosunki między naszymi krajami rozwijają się – mówił podczas wizyty w Indiach Władimir Putin. Media zauważają, że to druga zagraniczna wizyta rosyjskiego prezydenta od wybuchu pandemii COVID-19.

Oba kraje podpisały porozumienie o przedłużeniu współpracy w zakresie technologii wojskowych na kolejną dekadę. Zgodnie z już obowiązującą umową Indie i Rosja wyznaczyły sobie cel 30 mld dolarów do 2025 roku w dwustronnym handlu. 

AP podkreśla, że Indie próbują „nawigować w stosunkach obronnych z Rosją, zacieśniając jednocześnie więzi militarne ze Stanami Zjednoczonymi”. Według agencji Indie uważają USA za kluczowego sojusznika sprzeciwiającego się chińskiej polityce. Media zwracają uwagę na spór militarny między Chinami a Indiami wzdłuż granicy we wschodniej części regionu Ladakh.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com