Wśród europejczyków rośnie obawa o własne bezpieczeństwo. Sondaż w Niemczech nie pozostawia wątpliwości

Mstyslav Chernov, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

W związku z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, coraz więcej krajów europejskich obawia się o nagły napływ migrantów do państw Starego Kontynentu. W tym Wielka Brytania oraz Niemcy. W tym drugim – przeprowadzono na ten temat sondaż, z którego wynika, że 71 procent Niemców jest zdania, że imigracja osób z krajów silnie muzułmańskich stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa Niemiec.

20 procent jest przeciwnego zdania, pozostali nie mieli zdania na ten temat.

58 procent Niemców uważa, że wśród muzułmanów w Niemczech jest wiele osób, które wspierają terror przeciwko Izraelowi. 18 procent nie wierzy w to, a 24 procent nie udzieliło odpowiedzi. Tak wynika z opublikowanego dziś sondażu instytut badania opinii publicznej Insa dla portalu dziennika „Bild”.

Zdaniem ankietowanych, uczestnicy antyżydowskich demonstracji, do których dochodzi w niemieckich miastach, nie powinni pozostać bezkarni. 63 procent respondentów stwierdziło, że ludzie, którzy świętują ataki terrorystyczne Hamasu na Izrael, powinni zostać ukarani. Tylko 17 procent widzi to inaczej, a 20 procent nie wyraziło zdania. 

Brytyjczycy też się obawiają

Agenci brytyjskiego kontrwywiadu „koncentrują się ze szczególną intensywnością” na rosnącym ryzyku ataków terrorystycznych w kraju w następstwie wydarzeń na Bliskim Wschodzie – przyznaje dyrektor generalny MI5 Ken McCallum.

„Niestety, w trakcie mojej kariery często zdarzało się, że wydarzenia na Bliskim Wschodzie mogą następnie odbić się echem w Europie, w Wielkiej Brytanii, więc moje zespoły są absolutnie wyczulone na możliwość, że wydarzenia na Bliskim Wschodzie spowodują, że niektórzy ludzie w Wielkiej Brytanii będą próbować jakiejś formy ataku jakiegokolwiek rodzaju”

– powiedział McCallum stacji Sky News.

Rzadko wypowiadający się publicznie szef MI5 przyznał, że wydarzenia ostatnich dwóch tygodni – od czasu ataku Hamasu na Izrael – zwiększyły jego obawy. Wskazał też, że częścią tych obaw są potencjalne działania ze strony Iranu.

„Iran był rosnącym źródłem niepokoju i rosnącym źródłem zadań dla MI5 w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Pozostaje to więc jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Oczywiście możliwe jest, że wydarzenia, które obserwujemy na Bliskim Wschodzie, skłonią Iran do myślenia w nowy i inny sposób o tym, co chce zrobić. Nie chciałbym wdawać się w spekulacje na ten temat. Ale oczywiście zdajemy sobie sprawę z takiej możliwości, mając już do czynienia z dość stałym poziomem wrogiej działalności w Wielkiej Brytanii, generowanej przez państwo irańskie”

– wyjaśnił.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com