ISW: Rosjanie bez sukcesów na froncie od lipca

Wikimedia Commons/Mvs.gov.ua, CC BY 4.0

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie dotyczącym wojny na Ukrainie odnotował, że rosyjska armia od czasu zajęcia Siewierodoniecka w lipcu 2022 roku nie osiągnęła znaczącego sukcesu operacyjnego na Ukrainie. Dodano, że nieopodal miasta Bachmut najeźdźcy opanowali jedynie około 500 km kwadratowych terenu.

Porażki rosyjskich sił na Ukrainie, kompensowane od czasu do czasu bardzo niewielkimi zdobyczami terytorialnymi, uniemożliwiają Władimirowi Putinowi ogłoszenie jakiegokolwiek sukcesu w trwającej już niemal rok wojnie. Dlatego nie należy oczekiwać, że zapowiadane na 21 lutego wystąpienie dyktatora przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, przyniesie w tym względzie jakiś przełom. Prawdopodobnie nie usłyszymy żadnych istotnych deklaracji ani postanowień, np. dotyczących kolejnych etapów mobilizacji – prognozuje ISW.

Putin kilkakrotnie już przekładał swoje doroczne przemówienie na forum Zgromadzenia Federalnego, prawdopodobnie w nadziei, że wreszcie wykorzysta tę okazję do świętowania przełomowych zwycięstw na Ukrainie. Nie mógł jednak tego zrobić ze względu na brak takich sukcesów i w obliczu coraz ostrzejszej krytyki pod adresem Kremla ze strony różnych środowisk, m.in. blogerów wojskowych – czytamy w raporcie think tanku.

W ocenie ISW Putin zapewne zakładał, że do 21 lutego rosyjskim wojskom uda się przejąć kontrolę przynajmniej nad Bachmutem. Jak jednak podkreślono, nawet to osiągnięcie miałoby wyłącznie taktyczny charakter i nie rekompensowałoby Kremlowi utraty około 18 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy, zajętego w pierwszej połowie 2022 roku, a następnie wyzwolonego przez siły przeciwnika.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, można przypuszczać, że przemówienie Putina będzie służyło upamiętnieniu pierwszej rocznicy uznania przez Rosję samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Dyktator prawdopodobnie zamierza ukazać te decyzje jako ruch o historycznym znaczeniu – przypuszczają amerykańscy eksperci.

Kreml próbuje „poradzić sobie” z coraz większą krytyką, wzmacniając cenzurę i dążąc do przejęcia jeszcze większej kontroli nad mediami. Tak należy odczytywać inicjatywę przewodniczącej Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) Walentiny Matwijenko, która w środę zaproponowała ogłoszenie listy „wrogich” kanałów w komunikatorze Telegram. Trafią na nią prawdopodobnie media zachodnie i te krajowe, które uchodzą za niezależne bądź opozycyjne – powiadomił ISW.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com