Ukraiński ruch oporu działający na Krymie: Mamy swoich agentów w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej

telegram/screen

Ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz poinformował, że przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskali od ich agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni.

Uderzyliśmy w sewastopolską stocznię. Poważnie uszkodzono dwie rosyjskie jednostki – duży okręt desantowy i okręt podwodny – powiadomił w środę w godzinach porannych przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow. Jak później sprecyzował, zaatakowano okręty Minsk i Rostow na Donu, które zostały tak zniszczone, że nie nadają się już do naprawy.

„Agenci Ateszu i mieszkańcy Sewastopola pomogli w przeprowadzeniu ostrzału rakietowego na (jednostki) rosyjskiej floty w Sewastopolu. Ci agenci już ponad roku zbierają informacje wywiadowcze, a my potem przekazujemy je ukraińskiej armii. (…) Poprzedniej nocy wszyscy w Sewastopolu byli świadkami efektów naszej działalności”

– powiadomił Atesz w środowym komunikacie na Telegramie.

Partyzanci podkreślili, że współpracują z nimi również cywile z okupowanego Krymu. „Dziękujemy mieszkańcom, którzy każdego dnia przysyłają cenne informacje, zdjęcia i dane lokalizacyjne. (…) Chcesz ostatecznie pozbyć się rosyjskich wojsk z Krymu? Przyłącz się do nas” – zaapelował Atesz.

Codzienne wybuchy na Krymie

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Władze w Kijowie coraz częściej przyznają się do tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na Most Krymski w październiku ubiegłego roku i w lipcu 2023 roku.

Atesz to ukraińsko-tatarski ruch oporu działający na Krymie i innych terytoriach kontrolowanych przez Rosję. Doniesienia o pierwszych skutecznych operacjach partyzanckich Ateszu pojawiły się na początku lutego 2023 roku. Jak wówczas informowano, partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie rosyjskiej Gwardii Narodowej.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com