Andrzej Duda w Sejmie: Będę bronił CPK i 800 plus. „Kluczowe programy muszą zostać utrzymane”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji. Zadeklarował między innymi, że będzie bronił sztandarowych projektów PiS, „takich jak CPK, port kontenerowy w Świnoujściu, czy projekty z zakresu energii atomowej”. – To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków – ocenił dotychczasowe rządy Prawa i Sprawiedliwości.

To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków. To było dobrych osiem lat z bilansem dodatnim, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań – takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę – udało się utrzymać stabilność systemu finansowego naszej waluty i udało się, co niezwykle ważne, utrzymać miejsca pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu dziesiątej kadencji.

Prezydent Duda: Będę bronił CPK, portu kontenerowego i atomu

Prezydent na początku swojego wystąpienia przypomniał, że w ostatnich wyborach  wzięło udział 2To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków. To było dobrych osiem lat z bilansem dodatnim, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań – takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę – udało się utrzymać stabilność systemu finansowego naszej waluty i udało się, co niezwykle ważne, utrzymać miejsca pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu dziesiątej kadencji.1 mln 966 tys. 891 Polaków, a frekwencja wyniosła ponad 74 proc. – To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji – ocenił Andrzej Duda. W trakcie orędzia zadeklarował, że będzie stał na najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat”. 

– Polska musi sobie stawiać kolejne ambitne cele. Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu. Tych ambitnych projektów jako Prezydent Rzeczypospolitej będę bronił

– zadeklarował prezydent.

Dodał także, że „kluczowe programy społeczne muszą zostać utrzymane”. Wymienił przy tym program 500 plus, który od nowego roku ma się zmienić w 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego i wsparcie dla emerytów. 

Tusk: Wolę wsiąść w taksówkę, niż pociągiem jechać do Baranowa

Najwięcej kontrowersji w trakcie kampanii wyborczej dotyczyło projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i wciąż nie wiadomo, czy będzie on kontynuowany przez ewentualny nowy rząd Donalda Tuska.  Lider PO wcześniej deklarował, że projektowi CPK trzeba się gruntownie przyjrzeć, ale już podczas ostatniego spotkania z mieszkańcami Wrocławia stwierdził, że woli wsiąść do taksówki w Sopocie i „w 20 minut być na lotnisku niż jechać pociągiem do Baranowa”. – Zobaczycie, jak będą mnie opluwać, gdy będę miał możliwość podejmowania decyzji – mówił Tusk. Inni przedstawiciele dotychczasowej opozycji twierdzili, że CPK wymaga zweryfikowania i „głębszego przyjrzenia się”.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com