Zniknie zniżka dla podróżujących koleją. Ulgowe przejazdy kosztowały PKP blisko 3 mln zł

fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Już za kilka miesięcy przestanie obowiązywać 33 proc. zniżka na zakup biletów kolejowych dla honorowych dawców krwi. Dotychczasowym warunkiem jej przyznania, było posiadanie ważnego zaświadczenia. Dokumenty uprawniające do korzystania z ulgi na przejazdy przestały być jednak wydawane, a te, które już przyznano, niedługo stracą swoją ważność.

Na początku 2021 roku w ramach tzw. ustawy covidowej rząd wprowadził dla krwiodawców dodatkowy dzień wolny po pobraniu krwi oraz 33-procentową ulgę na przejazdy koleją. Zgodnie z przepisami już za kilka miesięcy zniżka całkowicie przestanie obowiązywać. 

Likwidacja ulgi dla podróżujących pociągami PKP. Kto straci zniżkę?

Ulga wprowadzona dla honorowych dawców miała stanowić zachętę do oddawania krwi w czasie pandemii. W tamtym okresie wzrosła liczba osób przebywających w szpitalach w wyniku zakażenia koronawirusem, a jednocześnie zmniejszyło się grono chętnych zgłaszających się do stacji krwiodawstwa.  Aby otrzymać zaświadczenie uprawniające do skorzystania ze zniżki, należało co najmniej trzykrotnie oddać krew.

W związku ze zniesieniem 1 lipca 2023 roku przez Ministerstwo Zdrowia stanu zagrożenia epidemicznego wspomniane zaświadczenia przestały być wydawane. W związku z tym ważne pozostają jedynie dokumenty, które zostały wydane najpóźniej 30 czerwca 2023 roku. Co więcej, takie zaświadczenie ważne jest wyłącznie przez okres 6 miesięcy. Oznacza to, że honorowi dawcy krwi będą mogli skorzystać ze swojej 33 proc. ulgi jedynie do 31 grudnia 2023 roku. 

PKP straciły miliony na zniżce dla krwiodawców

PKP podsumowały, ile straciły, w związku z wprowadzeniem ulgi dla honorowych dawców krwi. „Wartość utraconych przychodów z tytułu honorowania wyżej wymienionej ulgi dla krwiodawców w 2022 r. wyniosła 2 mln 786 tys. zł brutto. Przy czym podkreślić należy, że powyższe dane szacunkowe dotyczą tylko jednego przewoźnika” – poinformował w czerwcu tego roku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na pytanie serwisu money.pl. Co więcej, należy zaznaczyć, że strata PKP miała tendencję wzrostową. Według zgromadzonych danych w okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku utracone przychody wynosiły 635 tys. zł, podczas gdy w tym samym okresie 2023 roku był to już 1 mln 83 tys. zł.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com