Druga waloryzacja emerytur. Rząd zdecydował. Wiemy, co dalej
Projekt wprowadzający opcjonalną drugą waloryzację emerytur nie będzie dalej procedowany. Rada Ministrów uznała, że wróci do tematu dopiero przy określonych warunkach gospodarczych.
We wtorek 10 września Rada Ministrów zajmowała się projektem wprowadzającym drugą waloryzację emerytur. Projekt spełnił oczekiwania członków rządu, ale na razie nie będzie dalej procedowany.
„Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5 proc. inflacji. Na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu. Mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność” – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.Druga waloryzacja emerytury. Rząd zamroził projekt
Obecnie waloryzacja emerytur jest przeprowadzana raz w roku, 1 marca. Zgodnie z zamrożonym projektem, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. waloryzacja będzie odbywała się dwa razy w roku – w marcu oraz we wrześniu. Na tej samej zasadzie działa podwyżka płacy minimalnej – jeśli inflacja przekracza 5 proc., to rząd jest zobowiązany do podniesienia wynagrodzenia podstawowego w styczniu oraz w lipcu. Wrześniowa waloryzacja nie miałaby charakteru podwyżki, lecz zaliczki. To oznacza, że marcowa waloryzacja kolejnego roku miałaby być odpowiednio niższa. Projekt ustawy przygotował resort rodziny, pracy i polityki społecznej kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy.
Druga waloryzacja emerytur. Związkowcy negatywnie oceniają projekt rządu
Pomysł rządu został negatywnie oceniony przez związkowców z OPZZ. „Pomimo słusznej idei, dodatkowa waloryzacja nie zmienia trwale podstawy dla kolejnych waloryzacji świadczeń, jest jedynie przyspieszoną wypłatą części ich podwyżki, analogicznie jak w przypadku 13. czy 14. emerytury” – podkreślali związkowcy.
Źródło: gazeta.pl