Japonia chce wejść na nowy poziom współpracy z Polską. Chodzi o sektor energetyczny

Fot. REUTERS/Shannon Stapleton

Japońska telewizja poinformowała o możliwym umocnieniu współpracy z Polską za sprawą sektora energetycznego. Mowa o wsparciu w redukcji emisji dwutlenku węgla oraz przy budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju.

Według japońskiego nadawcy NHK, przedstawiciele rządu, w tym parlamentarny wiceminister gospodarki i przemysłu, mają zaplanowaną na początek listopada wizytę w Polsce. W jej trakcie planowo zostaną omówione kwestie rozwoju współpracy na poziomie energetyki – Japonia miałaby wesprzeć nasz kraj w procesie dekarbonizacji, jak i przy budowie elektrowni atomowych. 

Nowy etap współpracy polsko-japońskiej. Obejmie sektor energetyki

Zdaniem informatorów NHK Japonia ma zaoferować Polsce technologię wykorzystania amoniaku jako części paliwa w elektrowniach węglowych. Stanowiłoby to krok ku wspominanej dekarbonizacji, zważając na fakt, iż amoniak nie emituje dwutlenku węgla podczas spalania. Warszawa ma przy tym pokładać spore nadzieje w innowacyjnym rozwiązaniu. 

Drugi aspekt współpracy dotyczyłby wsparcia technologicznego ze strony japońskich firm przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Japonia chciałaby dzięki temu rozszerzyć swoje możliwości biznesowe, jak i inwestycyjne na terenie naszego państwa. 

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce już wkrótce? Rząd przeznaczy na nią 60 miliardów

Przypomnijmy, że w gminie Choczewo na Pomorzu ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Jak już omawialiśmy, koszt jej budowy wyniesie państwo 60 mld złotych, podczas gdy łączna wartość inwestycji sięgnie 115 mld zł. Choć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino (na terenie przyszłej elektrowni) prace rozpoczęto już w 2023 r., przełomowy dla projektu ma okazać się dopiero 2028 rok. Będzie można wtedy ruszyć z budową pierwszego reaktora, który ma stanąć z kolei najwcześniej do 2035 roku. Każdy kolejny będzie powstawał w rocznych odstępach.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com