Ukraińcy porzucają Polskę. Wybierają inne kraje. Ta branża może na tym ucierpieć

Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Ukraińcy coraz częściej szukają schronienia w innych krajach niż Polska – wskazuje agencja zatrudnienia Gremi Personal. To może oznaczać kłopoty dla branży TSL (transportu, spedycji i logistyki).

– Coraz więcej Ukraińców decyduje się na emigrację z obawy przed zimą. Pytanie, czy Polska będzie dla nich jedynie transferem. Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec, Danii, Norwegii oraz innych państw, które zapewniają mieszkania, wsparcie w znalezieniu pracy, naukę języka oraz świadczenia socjalne wystarczające do utrzymania się – powiedział Jurij Grigorenko, główny analityk międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal, cytowany w komunikacie. – Czy Polska jest wybierana jedynie z przyzwyczajenia? Na to wygląda, choć widzimy, że powoli, ale zaczyna się to zmieniać – dodał.

Ukraińcy coraz częściej szukają schronienia w innych krajach. Oto powody

Grigorenko wskazał, że Ukraińcy coraz częściej szukają schronienia w innych krajach. Powód? – Uszczelnianie przepisów migracyjnych oraz dotyczących zatrudnienia cudzoziemców, ograniczenie wsparcia uchodźcom z Ukrainy, a co najgorsze pogarszające się nastroje w społeczeństwie – wymieniał. A czy uchodźcy uciekający przed kolejną trudną zimą w Ukrainie uratują polski rynek pracy przed świętami, który boryka się z brakiem pracowników w okresie przedświątecznym? – Takie pytania mogliśmy zadawać sobie rok czy dwa lata temu, teraz sytuacja się zmienia – podkreślił główny analityk Gremi Personal.

– Tzw. okres paczkowy, kiedy całe firmy przygotowują paczki dla pracowników, ale też klienci indywidualni masowo zamawiają prezenty przez internet, co powoduje wzmożoną aktywność branży logistycznej i e-commerce, w tym roku będzie bazować na pracownikach z zagranicy, ale coraz mniej będzie pochodziło z Ukrainy – wyjaśnił Jurij Grigorenko. Rok i dwa lata temu wielu Ukraińców szukało pracy sezonowej dla pracowników tymczasowych przed świętami i Nowym Rokiem.

– Według rekruterów najpopularniejsze oferty pracy, które nie wymagają znajomości języka ani dodatkowych kompetencji, oferowane są właśnie przez branżę TSL – szczególnie logistykę i e-commerce, a także w przemyśle spożywczym i lekkim. Niektóre z wyżej wymienionych sektorów są zależne od cudzoziemskiej siły roboczej w nawet 60 proc., dlatego nie dziwi nas, że ten napływ wzrasta przed końcem roku – podsumował Grigorenko.Roczne zapotrzebowanie na pracowników sezonowych w branży TSL jest najwyższe w ostatnim kwartale roku. Liczba wakatów i popyt na kadrę w tym okresie wzrasta nawet trzykrotnie. Gremi Personal przewiduje, że tegoroczny szczyt sezonu zwiększy o 20 proc. zatrudnienie, w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, ale nie z powodu gorącego „sezonu paczkowego”, a z powodu zwiększenia liczby klientów w ogóle.

Wojna w Ukrainie. Nadchodząca zima będzie największym wyzwaniem dla energetyki

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) wydała ostrzeżenie, w którym przekazała, że nadchodząca zima będzie dla ukraińskiej energetyki największym wyzwaniem od początku rosyjskiej inwazji. W wyniku ataków w 2024 r. uszkodzonych zostało trzykrotnie więcej bloków energetycznych niż zimą 2022-2023.

Ukraina dołączyła do MAE w lipcu 2022 r. Dotychczasowa pomoc Unii Europejskiej rekompensuje ubytek mocy związany z utratą produkcji w elektrowni jądrowej w Zaporożu, która znajduje się obecnie pod okupacją Rosjan i pokrywa średnio 12 proc. ukraińskich potrzeb na zimę. Docelowo pomoc UE ma sięgnąć 25 proc. ukraińskiego zapotrzebowania. Unia pomaga również w naprawie ukraińskiego systemu elektroenergetycznego.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com