Wyprzedzimy Hiszpanię, ale to Rumunia będzie w centrum uwagi. Tak wzrośnie bogactwo w UE
Polska w ciągu pięciu lat pod względem zamożności wyprzedzi Hiszpanię. Ale ze wszystkich krajów UE to Rumunia zaliczy najmocniejszy wzrost PKB per capita PPP – wynika z prognozy Międzynarodowego Funduszy Walutowego.
Średnia unijna w 2023 r. wynosiła 62,4 tys. PKB per capita PPP – wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), które opisuje „Obserwator Gospodarczy”. Powyżej średniej UE znalazło się 11 na 27 państw. Na pierwszym miejscu jest Luksemburg z wielkością 148,7 tys. PPP. Drugie miejsce zajęła Irlandia (127 tys. PPP), a trzecie i czwarte – Dania i Niderlandy (odpowiednio 80,2 tys. i 79,6 tys. PPP). Polska zajęła 18. miejsce z wielkością 48,8 tys. PPP. Z kolei na ostatnich miejscach pojawiła się Łotwa, Grecja i Bułgaria (odpowiednio 41,9 tys., 40,1 tys. i 36,9 tys. PPP).
Bogactwo w Unii Europejskiej. Czechy lokalnym liderem. Polska przed Rumunią
„Obecnie najzamożniejszym państwem Europy Środkowo-Wschodniej są Czechy” – czytamy. Kraj uzyskał wynik ponad 55 tys. PPP. Tuż za nią pojawiła się Słowenia, a następnie Hiszpania i Litwa (z wynikiem ponad 50 tys. PPP). Natomiast za Polską z wynikami od 43 tys. do 48 tys. PPP znalazły się Portugalia, Estonia, Chorwacja, Rumunia, Węgry i Słowacja.
Co się zmieni w 2029 r.? Według prognoz MFW cztery najbogatsze kraje UE, czyli Luksemburg, Irlandia, Dania i Niderlandy zachowają swoją wysoką pozycję. Hiszpanię mają wyprzedzić Litwa, Polska i Rumunia. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że Polska w 2029 r. uzyska wynik 66,7 tys. PPP i awansuje na 17. pozycję (między Litwą a Rumunią). Natomiast średnia unijna ma wynieść 76,9 tys. PPP.
Rumunia wyprzedzi aż cztery kraje. Jest prognoza MFW
„Obserwator Gospodarczy” zwraca uwagę na sytuację Rumunii w prognozach MFW. Kraj do 2029 r. może wyprzedzić cztery państwa. Chodzi o Chorwację, Estonię, Portugalię i Hiszpanię. To oznaczałoby awans Rumunii z obecnego 22. miejsca do 18. pozycji. Według danych MFW Rumunia odnotuje największą zmianę PKB per capita PPP w 2029 r. względem 2023 r. w Unii Europejskiej – 41,2 proc. Drugie miejsce zajęła Bułgaria ze wzrostem 39,1 proc., a trzecie Polska ze wzrostem 36,7 proc. Natomiast średnia dla UE wyniesie 25,8 proc.
Źródło: gazeta.pl