Porozumienie o wizach do krajów UE dla Rosji zawieszone. Rosjan czekają poważne utrudnienia

Od poniedziałku zawieszone zostaje porozumienie o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją. To oznacza, że Rosjanie będą m.in. dłużej czekać na decyzje konsulatów, a za wizy zapłacą ponad dwa razy więcej.

W zeszłym tygodniu ambasadorowie UE wyrazili zgodę na zawieszenie porozumienia o ułatwieniach wizowych z Rosją. Jak tłumaczył pod koniec sierpnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, od połowy lipca zauważalny jest znaczny wzrost liczby rosyjskich obywateli przekraczających granice z krajami Unii Europejskiej, co – w jego opinii – jest dla tych państw zagrożeniem.

Unia Europejska nakłada kolejne ograniczenia na Rosję. Zawieszono porozumienie o wizach

Umowa o ułatwieniach wizowych dla Rosjan została zawarta w 2007 roku. Jej zawieszenie oznacza, że od dziś Rosjanie będą ponosić wyższe opłaty za wizy – wzrosną z 35 do 80 euro. Będą też dłużej na nie czekać. Konsulaty mogą rozpatrywać wnioski do 45 dni i będą wymagały większej liczby niezbędnych dokumentów. Od dziś bardziej restrykcyjne są też przepisy dotyczące wiz wielokrotnego wjazdu.

Zawieszenie unijno-rosyjskiej umowy o ułatwieniach wizowych to złagodzona wersja propozycji Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, które domagały się całkowitego wstrzymania wydawania Rosjanom wiz turystycznych. Wobec braku jednomyślnej zgody wszystkich państw UE, cztery kraje wspólnie uzgodniły, że nie będą wpuszczać rosyjskich turystów. Kraje bałtyckie planują wcielenie w życie nowych przepisów jeszcze w połowie września.

– Osiągnęliśmy porozumienie w tej sprawie. W ciągu ostatnich tygodni liczba Rosjan przekraczających granice dzięki wizom Schengen dramatycznie wzrosła, co staje się problemem związanym z bezpieczeństwem publicznym. Jednak jest to też kwestia natury moralnej i politycznej – mówił szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics.

Minister poinformował, że Wilno, Ryga i Tallin planują wprowadzenie też pewnych odstępstw. Mają one obejmować m.in. dyplomatów, kierowców ciężarówek oraz osoby, które będą mogły przekroczyć granicę ze względów humanitarnych i rodzinnych.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com