Duda o „ekspresowej ścieżce” Ukrainy do UE. Zełenski: pomoc Polski dla naszego kraju jest nieoceniona

fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

„Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. To się Ukrainie należy” – oświadczył na Twitterze Andrzej Duda. Prezydent opowiedział się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda wyraził w sobotę 26 lutego publiczne poparcie dla dołączenie Ukrainy do grona krajów Unii Europejskiej. Ukraina jest już częścią Partnerstwa Wschodniego, programu określającego wymiar polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Inauguracja tego program w 2009 roku spotkała z dużą niechęcią ze strony Federacji Rosyjskiej. 

„Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy” – napisał polski prezydent

Na słowa wsparcia ze strony Andrzeja Dudy odpowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

„W rozmowie telefonicznej podziękowałem Andrzejowi Dudzie za osobiste przywództwo w przyznaniu Ukrainie członkostwa w UE. Konkretna, codzienna pomoc Polski dla naszego kraju jest nieoceniona. To wspólna historia i, jestem pewien, wspólna europejska przyszłość” – napisał Zełenski.

Negocjacje o członkostwo

Ze słowami Dudy zgadzają się m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Estonii Kersti Kaljulaid czy były premier Szwecji Carl Bildt, którzy w artykule opublikowanym przed dwoma dniami na stronie amerykańskiego think-tanku, Atlantic Council, przedstawili argumenty za tym, by UE natychmiast zaoferowała Ukrainie „perspektywę członkostwa”.

„Ten krok nie może być przedstawiany jako eskalacja. Ale byłoby to odważne, odważne i znaczące oświadczenie polityczne. Nie byłoby to łatwe; wymagałoby od polityków państw członkowskich UE wyjątkowego przywództwa, aby wyjaśnić rodzimym odbiorcom, dlaczego oferowanie Ukrainie perspektywy członkostwa w UE jest teraz właściwą decyzją” – piszą.

Na stronie Komisji Europejskiej opublikowano komunikat, iż Unia Europejska jest zjednoczona w solidarności z Ukrainą i wspólnie z partnerami międzynarodowymi, będzie ją wspierać politycznie, finansowo oraz humanitarnie. Jednak, jak podaje portal Politico, Ukraina jeszcze nie rozpoczęła oficjalnych negocjacji o członkostwo w Unii Europejskiej. Kraje, które są w trakcie takich rozmów, to m.in. Serbia, Czarnogóra, Turcja czy Albania.

Jak przekazuje Informacyjna Agencja Radiowa, Polska zwołała na niedzielę rano specjalne posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której przewodniczy od stycznia tego roku. Głównymi celami OBWE jest wczesne ostrzeganie, zapobieganie konfliktom oraz rozwiązywanie kryzysów w Europie.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com