Tusk i von der Leyen przedstawiają plan dla Europy. „Turbodoładowanie dla przemysłu obronnego”

Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

– Musimy wykorzystać połączoną siłę i moc Europy, tam, gdzie może ona odnieść największy sukces. Obrona Europy to zadanie całej Europy, dla wszystkich państw członkowskich. W ten sposób budujemy naszą przyszłość – mówiła we wtorek w Katowicach Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.

Premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek 7 maja przedstawili w Katowicach plan dla Europy. To goście specjalni XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego – największego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowej. – Pragnę pogratulować Donaldowi Tuskowi i pogratulować silnego przywództwa i zmian, które są dokonywane – mówiła polityczka. Jak stwierdziła, z tego sukcesu można wyciągnąć lekcję: budowania koalicji oraz mobilizowania młodych ludzi do wzięcia udziału w wyborach. – To ty Donaldzie powiedziałeś 4 czerwca zeszłego roku do młodych ludzi, że „cała Europa przekonuje się, jak jesteśmy silni i gotowi by walczyć o demokrację i wolność, jak to robiliśmy 30 lat temu”. Masz rację, Donaldzie, Polska jest do tego gotowa – powiedziała von der Leyen do szefa polskiego rządu.

Szefowa Komisji Europejskiej z wizytą w Polsce. Podziękowała Polsce i Tuskowi

Ursula von der Leyen podziękowała również Polsce za zapewnienie Ukrainie ogromnego wsparcia finansowego i politycznego. – Europa będzie wspierała Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne – mówiła. Podkreśliła również, jak ważne jest wzmacnianie sojuszu NATO.

– Europa powinna dążyć do tego, aby rozwijać i produkować następną generację zdolności operacyjnych, takich, które pozwolą nam wygrywać bitwy. (…) Oznacza to niejako turbodoładowanie naszego przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat. Europa musi wydawać więcej na przemysł obronny, wydawać lepiej i wydawać środki europejskie – podkreśliła. – Chciałabym zaproponować powołanie pełnoetatowego komisarza ds. obrony, to będzie nowe stanowisko. Komisarz wspierałby najnowocześniejszy europejski przemysł obronny – dodała.

Tusk: Nigdy w historii Unii Europejskiej, główne siły polityczne nie były tak jednomyślne

Po szefowej Komisji Europejskiej, na mównicę wszedł premier Donald Tusk. – Mówimy wszyscy jednym głosem. Nigdy w historii Unii Europejskiej, główne siły polityczne, instytucje i liderzy polityczni nie byli tak jednomyślni jeśli chodzi o priorytety, o to, co trzeba zrobić tu i teraz, bez chwili wahania – mówił lider PO. Jak zaznaczył, obecność von der Leyen to ważny znak dla Polski. 

– Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, począwszy od bezpieczeństwa, skończywszy na zdroworozsądkowym podejściu do tego, od czego są instytucje europejskie, procedury i jak wykorzystywać europejskie pieniądze. Polska jest liderem w czymś, co jest absolutnie bezcenne – w duchu wolności, wiarę w siłę demokracji – mówił Tusk.

Premier stwierdził, że gdyby Europa była lepiej przygotowana, a jej liderom starczyło wyobraźni, „być może Rosja nie odważyłaby się zaatakować” Ukrainy. – Europa musi być przygotowana w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy na sytuację, w której żadna siła na świecie nie odważy się podnieść na nią ręki – podkreślił. Tusk przyznał także, że w Europie jest zdecydowanie więcej inicjatyw, przemówień, spotkań i szczytów niż realnych działań, na rzecz wspólnej obrony europejskiego nieba.

– Europa będzie bezpieczna pod warunkiem, że bezpieczne będzie niebo nad Europą. Pokazała to chociażby wojna na Bliskim Wschodzie czy w Ukrainie. Nie będziemy bezpieczni, jeśli się będzie o tym dyskutować. Finansowy wysiłek na budowę kopuły nad Europą wydaje się rzeczą oczywistą – zaznaczył premier. – Na miłość Boga, gdzie jest sprzeczny interes jeśli chodzi o bezpieczne niebo nad całym kontynentem? Tu nie ma miejsca na spór – dodał.

Tusk i von der Leyen otworzyli XVI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Jak media informowało wcześniej, w planie dla Europy mają się znaleźć punkty związane z europejskim Zielonym Ładem, a także z bezpieczeństwem Unii. Oprócz obecności na Kongresie premier w Katowicach weźmie udział w wyjazdowym posiedzeniu rządu.

Organizator wydarzenia Wojciech Kuśpik powiedział, że stacjonarny udział w Kongresie potwierdziło ponad 12 tysięcy osób, mniej więcej drugie tyle może wziąć udział online. Oprócz przedstawicieli świata polityki i biznesu, do śląskiej stolicy przyjadą naukowcy, ekonomiści, działacze społeczni. – Zawsze staramy się rozmawiać o tym co najważniejsze i o tym co będzie w przyszłości. Główne hasło Kongresu to Transformacja dla przyszłości – dodał Kuśpik. Kolejny ważny temat to 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. – Co zrobić, by kolejne 20 lat dla nas, dla Europy były tak samo dobre – podkreślił. EKG to 180 paneli dyskusyjnych, ale też wiele wydarzeń towarzyszących. Trzydniowe wydarzenie odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com