Wspólna konferencja Morawieckiego i Scholza. Padło pytanie o „IV Rzeszę”

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Szefowie rządów Polski i Niemiec wyrazili zadowolenie, że ich spotkanie odbyło się krótko po objęciu stanowiska przez kanclerza Olafa Scholza. Na wspólnej konferencji po spotkaniu Mateusz Morawiecki powiedział, że dziś otwarto „nowy rozdział” we wzajemnych relacjach. Scholz mówił o współpracy i rozwoju Unii Europejskiej oraz jej wartościach – „demokracji i praworządności”.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z nowym kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem. Wizyta niemieckiego polityka rozpoczęła się po południu, a po godz. 19:00 obaj szefowie rządów wzięli udział w konferencji prasowej.

Morawiecki powiedział, że „bardzo docenia”, że Polska jest jednym z pierwszych państw, które Olaf Scholz odwiedził po objęciu funkcji kanclerza. – To sygnał, że będzie pan chciał jak najbliżej współpracować z nami przy mierzeniu się z różnymi wyzwaniami. I o tych wyzwaniach, o wielu sprawach ważnych dla Polski, Niemiec i Unii Europejskiej rozmawialiśmy – powiedział premier. 

Wśród tematów rozmów wymienił m.in. sytuację na wschodniej granicy Polski, politykę energetyczną i gazociąg Nord Stream 2, zagrożenia ze strony Rosji, cyberbezpieczeństwo, wymianę handlową i gospodarkę. 

– Zwróciłem panu kanclerzowi uwagę na to, jakim ryzykiem jest obarczone otwarcie tego gazociągu i jak spełnia się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy – powiedział. Morawiecki mówił, że wie, iż polityka klimatyczna jest „priorytetem” do nowego rządu Niemiec, ale rząd PiS myśli przede wszystkim o wzroście cen energii. – Coraz wyższe ceny uprawnień do emisji CO2 to jedna z przyczyn rosnących cen energii – powiedział Morawiecki i dodał, że zaproponuje zamiany w systemie handlu emisjami. 

– Bardzo ważnym tematem, który także omawialiśmy, były kwestie związane z równoprawnym traktowaniem się np. jeśli chodzi o naukę języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce, a także nasze niezabliźnione rany z przeszłości – powiedział. – Dziś otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich – powiedział i dodał, że choć to pierwsze spotkanie z Scholzem w jego nowej roli, to nie pierwsza ich rozmowa w ogóle. Morawiecki podziękował za „wyrazy dobrej woli isympatii” wobec Polski i powiedział, że odwzajemnia to wobec Niemiec, a dobra przyszłość Europy zależy „w dużej mierze” od współpracy polsko-niemieckiej.  

Wartości „demokracji i praworządności” 

Scholz powiedział, że cieszy się z wizyty w Polsce krótko po objęciu urzędu. Nawiązał, podobnie jak Morawiecki, do jutrzejszej 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i mówił, że to szczególny moment. 

– Polacy i Niemcy są sąsiadami i przyjaciółmi, sojusznikami w NATO i UE. Uważam, ze to wielkie szczęście, że jako przyjaciele i sąsiedzi stoimy teraz razem w obliczu straszliwych rozdziałów w historii i straszliwych zbrodni, jakie Niemcy ściągnęły na Polskę – powiedział. 

Nowy niemiecki kanclerz powiedział, że „wielką wyzwaniem i odpowiedzialnością” jest dbanie i pielęgnowanie siły wspólnoty europejskiej. 

– Jednym z wyzwań, przed którym stoimy, jest polityka reżimu w Mińsku. Takie wykorzystywanie migrantów i uchodźców godzi w ludzką godność i musimy to zakończyć. Cieszę się, że m.in. dzięki zabiegom Unii Europejskiej zakończono loty, którymi na Białoruś przybywali uchodźcy wykorzystywani przez reżim. Ta sytuacja musi zostać zakończona i będziemy wspierać Polskę – powiedział. Scholz nawiązał także do sytuacji na granicy Ukrainy i podkreślił, że UE musi dawać jasno do zrozumienia, że nie ma akceptacji do podważania integralności terytorium i granic państw w Europie. 

Scholz skomentował spory między Polską a Komisją Europejską i powiedział o potrzebie „pragmatycznego rozwiązania”, oraz połączeniu „wartościami demokracji i praworządności”. 

Pytanie o „IV Rzeszę”

W czasie pytań jeden z niemieckich dziennikarzy zapytał o to, jak Morawiecki ocenia europejską część umowy koalicyjnej niemieckiego rządu. – Wicepremier Jarosław Kaczyński miał powiedzieć, że to 'budowanie IV Rzeszy”. Czy takie jest stanowisko polskiego rządu? – powiedział. Zapytał także obu liderów, czy tematem rozmowy były reparacje wojenne, których domaga się polski rząd. 

– Pierwsza część pytania pana redaktora dotyczyła różnego rodzaju aspiracji ujętych w umowie koalicyjnej i tam znajduje się zapis dot. federalizacji Europy. Wspomniałem o tym panu kanclerzowi i powiedziałem, jak my na to patrzymy. Europa będzie silna, gdy będzie Europą suwerennych państw – powiedział. Premier nie odniósł się bezpośrednio do słów Jarosława Kaczyńskiego o „IV Rzeszy”.

Odnosząc się do kwestii  reparacji Scholz powiedział, że reguluje to umowa międzyrządowa, ale poza tym ważna pozostaje kwestia niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej. Kanclerz Olaf Scholz jest socjaldemokratą – jego partia SPD wygrała wrześniowe wybory parlamentarne i utworzyła rząd wraz Zielonymi i FDP. W poprzednim rządzie, którym kierowała Angela Merkel, był wicekanclerzem i ministrem finansów. 8 grudnia Bundestag wybrał go 395 głosami na kanclerza. Olaf Scholz jest czwartym w dziejach RFN szefem rządu wywodzącym się z SPD i dziewiątym kanclerzem od 1949 roku.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com