Zapytaliśmy partie o to, ilu mają członków. Liderem wciąż PSL, na podium też PiS i PO

Fot . Krzysztof Cwik / Agencja Wyborcza.pl

Od kilkudziesięciu do nawet kilkudziesięciu tysięcy – tylu członków mają polskie partie, których przedstawiciele zasiadają obecnie w parlamencie. Od lat najwyższą liczbą zarejestrowanych działaczy może pochwalić się Polskie Stronnictwo Ludowe. Stabilną grupą najzagorzalszych zwolenników cieszy się również partia rządząca.

W listopadzie zwróciliśmy się do kilkunastu partii politycznych z prośbą o informacje na temat aktualnej liczby członków. Nasze zapytania skierowaliśmy tylko do tych ugrupowań, które mają swoich przedstawicieli w parlamencie.

Większość partii odpowiedziała (niektóre zareagowały dopiero po kolejnych kilku prośbach). Niektóre podały łączną liczbę członków i sympatyków (ci drudzy są „luźniej” związani z ugrupowaniem). Są też takie partie, które, bez wyraźnej przyczyny, postanowiły się do naszego pytania w ogóle nie odnosić.

Partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość – według stanu na koniec listopada miała 44 996 członków. To liczba podobna do ubiegłorocznej (w styczniu 2021 r. Prawo i Sprawiedliwość deklarowało ok. 45 tys. członków).

Jak przekazał nam sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, najwięcej z nich zarejestrowanych jest w woj. mazowieckim (ok. 6,5 tys.), podkarpackim (4,4 tys.) i małopolskim (4,2 tys.).

Mimo wielu prób danych nie udostępnili nam koalicjanci PiS-u – Solidarna Polska i Partia Republikańska. Niechętne okazało się także Porozumienie (od sierpnia 2021 r. poza koalicją rządzącą).

Platforma Obywatelska ma obecnie 23 727 członków (stan na 9 grudnia). Partia odnotowała spory spadek w porównaniu do ubiegłego roku (w lipcu 2021 r. deklarowała 34,1 tys. zarejestrowanych działaczy).

Z czego to wynika? Jak wyjaśnia biuro prasowe klubu parlamentarnego PO, „zmiana liczby członków wynika z weryfikacji z powodu zmiany statutu, w związku z którą wykreślonych zostało ponad 13 tys. osób.”. Nowa wersja statutu, przyjęta jesienią 2021 r. zakłada, że członkostwo wygasa w przypadku zalegania z płatnością składek za okres powyżej 4 lat (i po bezskutecznym wezwaniu do ich uregulowania).

„Jednocześnie informujemy, że w 2021 i 2022 roku Platformie Obywatelskiej przybyło 5,5 tysiąca nowych członków” – podkreśla biuro prasowe KP PO.

Nowoczesna ma 1246 członków (stan na 25 listopada), podobnie jak pod koniec roku ubiegłego.

Katarzyna Osowiecka, skarbniczka Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, przekazała nam, że ugrupowanie ma 3812 zarejestrowanych członków i sympatyków, w tym 69 to członkowie (osoby, które uiszczają składki).

Zieloni mają obecnie ok. 750 członków (do tego 775 sympatyków).

Liczba członków polskich partii. Zapytaliśmy ugrupowania o dane

Polska 2050 Szymona Hołowni ma 721 członków (stan na 25 listopada). W lipcu ubiegłego roku miała ona 17 działaczy. Przypomnijmy, że ugrupowanie zostało oficjalnie zarejestrowane w marcu 2021 r.

Nowa Lewica pod koniec listopada miała 20 604 członków. Dla porównania, SLD (jeszcze przed połączeniem z Wiosną) liczyło w 2020 r. 29,6 tys. zarejestrowanych działaczy.

Lewica Razem to ok. 3,8 tys. członków i sympatyków. W ubiegłym roku miała blisko 3,1 tys. członków, a także nieco ponad 1 tys. sympatyków. 

Polskie Stronnictwo Ludowe podliczyło członków w grudniu ubiegłego roku (stan partii sprawdzany jest pod tym względem co kilka lat) – to 87 tys. osób. W 2016 r. było to 100,2 tys. członków.

Unia Europejskich Demokratów (współtworząca z PSL Koalicję Polską) ma ok. 500 członków.

Centrum dla Polski nie przekazało nam precyzyjnej informacji na temat obecnej liczby zarejestrowanych działaczy. To ugrupowanie istnieje jednak oficjalnie od października. Tworzy Koalicję Polską, a jego liderami są poseł Ireneusz Raś i senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

„We wtorek 13 grudnia br., Zarząd Partii Centrum dla Polski podjął uchwałę, przyjmując nowych członków oraz zgodnie ze statutem zwołał Kongres Partii na dzień 11 marca 2023 roku w Warszawie. Spodziewamy się, że udział w kongresie weźmie około 200 delegatów, którzy uzyskają status członków Partii Centrum dla Polski” – poinformowała nas Natalia Adamczyk z biura poselskiego Ireneusza Rasia. 

Konfederacja Wolność i Niepodległość przekazała nam, że ugrupowanie ma formalnie „mniej niż 100 członków”. Zaznaczono jednocześnie, że kluby Konfederacji mają w całej Polsce ok. 20 tys. działaczy.

Odpowiedzi nie udzieliły nam Kukiz’15, Polska Partia Socjalistyczna, Konfederacja Korony Polskiej (ugrupowanie Grzegorza Brauna) oraz Nowa Nadzieja (do niedawna KORWiN).

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com