Zmiany w kwarantannie dla przyjezdnych. Co się zmienia w związku z omikronem?

Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Rząd zdecydował o zmianie w zasadach kwarantanny dla przyjezdnych. Decyzja wynika z wykrycia w Europie nowego wariantu koronawirusa. – To jest gamechanger – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Przepisy wchodzą w życie 1 grudnia.

W związku z wykryciem w Europie nowego wariantu koronawirusa, omikrona, rząd zdecydował się zmienić zasady kwarantanny dla osób wracających z zagranicy. Co konkretnie się zmieni?

Nowy wariant koronawirusa. Adam Niedzielski: To jest gamechanger

28 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z Radiem Plus. – Pojawienia się nowego elementu ryzyka to jest gamechanger – przyznał, podkreślając, że w związku z omikronem „musi być podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic„. 

W Polsce nie potwierdzono jeszcze przypadku wariantu omikron. Pojawił się on natomiast między innymi w Australii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Czechach i Francji, a kolejne kraje decydują się na zaostrzenie obowiązujących restrykcji. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii doktor Ernest Kuchar powiedział, że nowy wariant koronawirusa – omikron, cechuje się większą zaraźliwością niż poprzednie odmiany. Jak dodał, o nowej mutacji wiemy jeszcze niewiele, bo Afryka poinformowała o pojawieniu się nowego wariantu 24 listopada.

Omikron – nowy wariant koronawirusa. Zmiany w kwarantannie dla przyjezdnych

Zgodnie z nowymi zasadami, rząd wprowadził tak zwany pakiet alertowy obostrzeń. Jest on związany z uszczelnieniem granic, a także wydłużeniem kwarantanny z 10 do 14 dni:

  • wprowadzony zostaje zakaz lotów do Polski z: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe;
  • osoby powracające z wyżej wymienianych krajów zostają skierowane na obowiązkową kwarantannę, z której nie mogą zostać zwolnione przed upływem 14 dni;
  • podróżujący z krajów spoza strefy Schengen zostają objęci 14-dniową kwarantanną, z której zwolnieni mogą zostać najwcześniej po ośmiu dniach od negatywnego wyniku testu PCR, zrobionego na granicy.

Powyższe zmiany obowiązują od 1 grudnia do co najmniej 17 grudnia.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com