Członkowie Parlamentu Europejskiego uznali, że Łukaszenka jest wspólnikiem rosyjskich zbrodni

Aleksandr Łukaszenka / autor: PAP/EPA/BELARUS PRESIDENT PRESS-SERVICE /HANDOUT HANDOUT

Parlament Europejski przyjął uchwałę, w której kategorycznie potępił działania samozwańczego prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Uchwała przyjęta na spotkaniu 13 września jest ważna i symbolizuje europejską solidarność w odpowiedzi na oskarżenia o zbrodnie popełnione przez Białoruś i Rosję w kontekście wojny z Ukrainą.

Zgodnie z tą uchwałą Parlament Europejski twierdzi, że Alaksandr Łukaszenka jest współsprawcą zbrodni popełnionych przez Rosję na terytorium Ukrainy. Do przestępstw tych należą deportacje dzieci i inne działania naruszające prawo międzynarodowe. Warto podkreślić, że Parlament Europejski wyraził żądanie, aby Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania samozwańczego prezydenta Białorusi.

Poinformowano o pomocy udzielonej Moskwie przez Mińsk w wojnie z Ukrainą. Mińsk oskarżany jest o wywóz ukraińskich dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy na Białoruś lub przez jej terytorium do tzw. obozów zdrowia, gdzie poddawane są przymusowej rusyfikacji. Odnotowano, że na Białoruś wywieziono ponad 2150 dzieci, co jest przestępstwem.

W rezolucji potępiono także udział władz białoruskich w szerzeniu rosyjskiej propagandy i dezinformacji, co utrzymuje wrogą atmosferę i nawiązuje do wojowniczej retoryki Moskwy. Ten aspekt pokazuje, że Białoruś, łamiąc międzynarodowe standardy, aktywnie uczestniczy w oddziaływaniu na opinię publiczną i kształtowaniu agresywnego stanowiska.

Nie mniej istotne jest wzmianka o organizacji Białoruskiego Czerwonego Krzyża w kontekście deportacji ukraińskich dzieci. W rezolucji popiera się określenie roli Białorusi w tych deportacjach, podkreślając potrzebę przeprowadzenia dochodzenia prawnego i zidentyfikowania wszystkich odpowiedzialnych stron.

Parlament Europejski zauważa również, że zgodnie z Rzymskim Statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego działania reżimu Łukaszenki mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości. Ma to istotne konsekwencje prawne i podkreśla, że ​​osoby odpowiedzialne muszą zostać ukarane.

Ważnym krokiem jest także żądanie Parlamentu Europejskiego, aby specjalny trybunał międzynarodowy miał uprawnienia dochodzeniowe w sprawie zbrodni popełnionych przez Kreml na Ukrainie. Należy zbadać nie tylko nielegalne działania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz rosyjskiego kierownictwa politycznego i wojskowego, ale także wyższych urzędników Białorusi. Ma to na celu zapewnienie uczciwości.

Ponadto uchwała wzywa także Radę Unii Europejskiej do rozszerzenia listy osób objętych sankcjami o osoby zaangażowane w przymusową deportację ukraińskich dzieci na Białoruś. Stanowi to dodatkową presję na tych, którzy uczestniczyli w naruszeniach praw człowieka.

Parlament Europejski wezwał także UE i jej członków do znalezienia mechanizmów prawnych umożliwiających przejęcie majątku białoruskiego kierownictwa i powiązanych z nim struktur zaangażowanych w rosyjskie działania wojskowe. Pieniądze te można wykorzystać na pomoc w odbudowie Ukrainy, co podkreśla chęć wsparcia ofiar wojny.

Autor: Diana Kaminski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com