Davos-2023:”My, Polacy wiedzieliśmy jakim krajem jest Rosja”

dpa / picture alliance

Pierwsze od kilku lat „klasyczne” Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, które rozpoczęło się 16 stycznia, odbędzie się bez udziału przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i Chin. Tematem przewodnim forum była „Współpraca w podzielonym świecie”. Wydarzenie potrwa od 16 do 20 stycznia.

Po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19 w 2020 roku WEF odbędzie się w zwykłym formacie i czasie. W 2021 r. spotkanie odbyło się online, a w 2022 r. forum, choć odbywało się osobiście, zostało przełożone na maj, przez co wielu czołowych gości nie mogło w nim uczestniczyć. W tym roku w forum w Davos spodziewana jest rekordowa liczba gości: organizatorzy podają ok. 1500 czołowych biznesmenów, w tym 600 dyrektorów wykonawczych, w tym największe firmy świata.

O czym będzie to spotkanie?

Atak Rosji na Ukrainę i jego konsekwencje po raz drugi będą głównym tematem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Spodziewana jest rekordowa liczba gości, w tym Olaf Scholz i – zdalnie – Wołodymyr Zełenski.

Na forum dyskutowane będą rozwiązania kryzysów energetycznych i żywnościowych, walka z wysoką inflacją, niskimi stopami wzrostu i wysokim zadłużeniem, eliminacja wrażliwości społecznej, przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom geopolitycznym.

Wojna Rosji na Ukrainie i wynikające z niej zachodnie sankcje wobec Moskwy doprowadziły do ​​bezprecedensowego niedoboru surowców energetycznych na świecie. A inflacja w wiodących krajach uprzemysłowionych, takich jak USA czy kraje strefy euro, choć wydaje się, że osiągnęła już swój szczyt, nadal pozostaje na niezwykle wysokim poziomie. To zmusza banki centralne do znacznego podwyższenia stóp dyskontowych. Z kolei wysokie stopy procentowe podnoszą koszty obsługi długu w okresie stagnacji gospodarki, a więc ryzyka światowego kryzysu zadłużenia rośnie.

„Dzisiaj świat znajduje się w krytycznym punkcie zwrotnym. Pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie wstrząsnęły i tak już kruchym systemem globalnym… Po raz pierwszy od lat 70. świat stoi w obliczu chwiejnej nierównowagi, w której wzrost gospodarczy i inflacja poruszają się w przeciwnych kierunkach. Towarzyszy temu rosnąca fragmentacja geoekonomiczna, słabości sektora finansowego, w tym przecenione aktywa i wysoki poziom zadłużenia, oraz kryzys klimatyczny wymykający się spod kontroli. Jeśli te systemowe i wzajemnie powiązane zagrożenia nie zostaną uwzględnione, obietnica „dekady działań” może zamienić się w dekadę niepewności i niestabilności” – mówią organizatorzy WEF.

W raporcie analitycznym The Global Risks Report 2023, który został przygotowany przez organizatorów Davos, wojna na Ukrainie jest wymieniona 31 razy, pandemia COVID-19 – 44. Innymi słowy, wojna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą – który autorzy nazywają „wojną na Ukrainie”, niemal nie myląc z „konfliktem rosyjsko-ukraińskim”, jest niemal oficjalnie uznawany za drugi co do wielkości czynnik ryzyka dla światowej gospodarki.

Polish House w Davos

17 stycznia premier Mateusz Morawiecki wyjeżdża do Davos we wschodniej Szwajcarii, gdzie odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Jedną z kluczowych kwestii dla szefa polskiego rządu są nowe inwestycje w Polsce, a także wsparcie dla Ukrainy.

Podczas pobytu w Szwajcarii Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z przedstawicielami międzynarodowego biznesu — mowa tu przede wszystkim o partnerach biznesowych Polski, którzy planują wkrótce rozpocząć inwestycje w tym kraju. Jednak, jak podkreślił rzecznik polskiego rządu Piotr Müller, wizyta w Davos jest okazją do rozmów z zagranicznymi partnerami także o militarnym wsparciu Ukrainy, która sprzeciwia się zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę.

„Wyjaśniamy naszym zachodnim partnerom, a także partnerom z całego świata, że ​​klęska Ukrainy destabilizuje w przyszłości całe terytorium Europy. Nie tylko Europy, ale i świata, bo doskonale wiemy, że jeśli Rosja wygra, to dalsza ekspansja, dalszy apetyt na podbój innych krajów w Rosji wzrośnie” – podkreślił Piotr Müller.

Prezydent RP Andrzej Duda i wicepremier ds. aktywów państwowych Jacek Sasin biorą również udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Dom Polski w Davos, zlokalizowany przy ulicy Promenade, został otwarty w styczniu 2019 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę, który w tym roku uczestniczy również w Światowym Forum Ekonomicznym, które odbywa się corocznie w szwajcarskim kurorcie. Dom Polski powinien być przestrzenią promocji polskiego biznesu i polskich inwestycji. Wicepremier Jacek Sasin otwierając Polski Dom mówił, że Polska nie miała wątpliwości, co do charakteru rosyjskiego reżimu.

„My, Polacy wiedzieliśmy kim jest Władimir Putin, jakim krajem jest Rosja, nie ulegaliśmy iluzjom. Inaczej niż większość przywódców europejskich i światowych, którzy uważali że Rosja może być normalnym, demokratycznym krajem, uczestnikiem światowego porządku, demokratycznym podmiotem w demokratycznym świecie” – powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Dodał, że „ta iluzja prysnęła jak bańka mydlana”.

„Dla nas nie było to zaskoczeniem, dla większości świata było to zaskoczenie” – stwierdził na otwarciu Polish House w Davos.

Debata „In defence of Europe”

„Musimy wysyłać więcej sprzętu wojskowego Ukrainie, wówczas Ukraina wygra” – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie swojego wystąpienia w debacie pt. „In defence of Europe” w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. „Ukrainie potrzebna jest broń, broń i jeszcze raz broń; tak powiedział nam prezydent Wołodymyr Zełenski na samym początku inwazji. Jeżeli dalej będziemy przekazywać dużo nowoczesnego sprzętu, to Ukraińcy będą mieli potencjał, by powstrzymać Rosję” – mówił prezydent RP.

Nauseda wyraził jednak obawy, że zdesperowany Władimir Putin skupi wszystkie wysiłki i środki swojego kraju, ignorując potrzeby ludzi i „poświęci wszystko na ołtarzu wojny”, a społeczeństwa zachodnie, które ucierpiały z powodu inflacji i energii ceny, może stać się znużony wojną. , co jest w toku. Według niego konieczne jest wspieranie wszelkich działań zmierzających do zmniejszenia zależności od rosyjskich nośników energii.

Również Swiatłana Cichanouska wyraziła przekonanie, że ze wsparciem krajów demokratycznych Ukraina wygra wojnę. Jak podkreśliła, ukraińskie zwycięstwo stanie się „nowym okienkiem możliwości również dla Białorusinów, by przełamać dyktaturę. Jak oświadczyła, na Białorusi zostanie zbudowana demokracja, a na Ukrainie zostaną odbudowane zniszczone miasta.

Projekt Ukraine is You

Dom Ukraiński już po raz piąty wraca do Davos, aby jednoczyć i informować światową społeczność o wojnie Rosji z Ukrainą – podkreślili organizatorzy.

Prezydent Andrzej Duda, przebywający na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, powiedział dziś na otwarciu projektu „Ukraine is You” w Domu Ukrainy, że rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą być ścigani i ponieść odpowiedzialność karną.

„Jest bardzo ważne, aby prezentować rosyjskie zbrodnie popełniane na Ukrainie” – podkreślił polski prezydent. – „Ludzie odpowiedzialni za rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie, za to, co się stało w Buczy i w innych ukraińskich miejscowościach, muszą ponieść odpowiedzialność karną – dodał.

Projekt Ukraine is You w Davos zostanie zaprezentowany przez Fundację Wiktora Pinczuka i PinchukArtCentre we współpracy z Kancelarią Prezydenta Ukrainy. Projekt będzie działał od 17 do 19 stycznia we wspólnej przestrzeni z Ukraińskim Domem w Davos. Transmisja na żywo z otwarcia będzie dostępna pod linkiem – poinformował serwis prasowy Fundacji.

Organizatorzy podkreślają, że goście projektu Ukraina to Ty będą mogli choć przez chwilę poczuć się jak Ukraińcy i doświadczyć dzielenia chwil siły Ukraińców, którzy potrafią obronić swoją wolność, mimo cierpień, jakich doznało wielu Ukraińców i nadal cierpieć podczas rosyjskiej agresji.

Wystawa prac wideo z niedawno wyzwolonego Chersoniu z jego wielkością, niebezpieczeństwem i cierpieniem z powodu rosyjskiej okupacji po raz kolejny podkreśli, że to, co dzieje się na Ukrainie, jest nie mniejszym zagrożeniem dla całego świata. Na wystawie znajduje się film zmontowany z tysięcy zdjęć i relacji naocznych świadków rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, a także mapy informacyjne i dane statystyczne.

Kolejną częścią projektu jest trzydniowy program dyskusyjny. Międzynarodowi myśliciele, eksperci i świadkowie będą dyskutować o ataku Rosji na Ukrainę, rosyjskich zbrodniach wojennych, a także o potencjalnych możliwościach ochrony i przywrócenia życia i wolności.

„W tym roku planujemy zaprezentować Ukrainę w Davos na jeszcze większą skalę podczas forum. W zeszłym roku mieliśmy pozytywne doświadczenia z Rosyjskim Domem Zbrodni Wojennych, który został umieszczony w lokalu, w którym co roku był rasistowski dom. W tym roku wynajęliśmy duży budynek, w którym we współpracy z OPU stworzymy wielofunkcyjną platformę, która pomieści zarówno wystawę, jak i panele dyskusyjne” – powiedział The Page w Fundacji Wiktora Pinczuka.

Dlatego udział Ukrainy w tegorocznym forum jest większy niż kiedykolwiek. Celem jest przypomnienie społeczności światowej, czego dokładnie Ukraina potrzebuje do zwycięskiego wyniku w toczącej się od prawie 11 miesięcy wielkiej wojnie.

A Polska zarówno bronią, jak i udziałem w tym projekcie w obliczu polskiego prezydenta wspiera Ukrainę i podkreśla całemu światu potrzebę partnerstwa z Ukrainą. Nasze braterstwo to nie tylko słowa, to konkretne działania rządu i narodu polskiego.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com