Pogorszenie na Bałkanach – Serbia i Kosowo na krawędzi wojny

W ciągu ostatniego tygodnia wiele europejskich mediów mówiło jedynie o pogorszeniu się sytuacji między Kosowem a Serbią, nawet do punktu wojny na pełną skalę. Światowa społeczność jest przekonana, że ​​nagły wzrost napięcia nie przyniesie niczego dobrego. W szczególności niektórym przywódcom udało się narysować paralele z sytuacją na Białorusi po protestach i konflikcie militarnym w Libii, który wywołał masową falę uchodźców i pełne rozpoczęcie kryzysu migracyjnego w krajach UE.

Nieuznawana przez wiele państw republika Kosowa wywołała wezwanie do pełnej gotowości bojowej sił zbrojnych Serbii. Tak więc lotnictwo i ciężkie pojazdy opancerzone już wyjechały na granicę. Z kolei władze Prisztiny wysłały na granicę wiele sił specjalnych. NATO i Unia Europejska nie stanęły z boku i na razie chcą jedynie rozładować trudną sytuację polityczną siłami dyplomatycznymi.

Co poprzedziło konflikt?

Na początku ubiegłego tygodnia Kosowianie zajęli punkty kontrolne Brnjak i Yarine, które znajdują się na granicy administracyjnej. Siły bezpieczeństwa zaczęły siłą usuwać tablice rejestracyjne, zastępując je tymczasowymi. Taka polityka bezpośrednio pokazuje łamanie przyjętych wcześniej norm przemieszczania się przez terytoria Bałkanów. Etniczni Serbowie mieszkający w Kosowie na tle tej sytuacji zbuntowali się, organizując protest, a przejścia graniczne dla pieszych zostały całkowicie zablokowane dla ciężarówek.

Doszło do starć fizycznych, w szczególności Kosowianie pokonali 3 Serbów bez powodu, a mężczyźni zostali hospitalizowani. W mieście Zvekan zniszczono centrum rejestracji samochodów, które dostało 2 granaty. Dziennikarze i obserwatorzy zauważyli myśliwce MiG-29, śmigłowce MI-5 Serbskich Sił Powietrznych, pojazdy opancerzone Milos i transportery opancerzone Lazar.

Próby pokojowego rozwiązania konfliktu: czy to prawda?

Serbski prezydent Vucic zdołał przeprowadzić rozmowy telefoniczne, aby wyrazić swoje zaniepokojenie eskalacją konfliktu. W szczególności przeprowadził rozmowę z 2 ważnymi osobistościami politycznymi w UE i na całym świecie:

  • Komisarz Europejski do Spraw Zagranicznych Josep Borrell;
  • Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

Serbski przywódca podkreślił, że jest gotowy do dalszego wypełniania warunków określonych w umowach o współpracy z samozwańczą prowincją. Premier Kosowa Albin Kurti jeszcze tego nie skomentował. Światowa społeczność i organizacje polityczne wezwały strony konfliktu do wycofania wojsk z granicy i jak najszybszego pokojowego rozwiązania konfliktu.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com