Polscy przywódcy proponują zamknięcie Nord Stream 1

Polscy przywódcy stale stoją po stronie Ukrainy i wszystkimi swoimi działaniami i wypowiedziami na arenie dyplomatycznej podkreślają poparcie dla wyboru europejskiej przyszłości w scenariuszu rozwoju kraju. Na przykład prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a premier Mateusz Morawiecki wystąpił z inicjatywą krajów zachodnich, by pomyśleć o wyłączeniu Nord Stream 1. Propozycja została złożona podczas monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w sobotę. To już 58. raz w historii, kiedy takie spotkanie miało miejsce, ale tym razem poświęcono mu szczególną uwagę, ponieważ prawdopodobieństwo wybuchu III wojny światowej jest duże.

Główne powody

Prezydent Rosji Władimir Putin używa gazu jako jednej z broni i środków nacisku na cywilizowane kraje. Działa to tak: mamy gaz i możliwość jego dostarczenia, co oznacza, że ​​„trzeba się zaprzyjaźnić” z Rosją. Propozycja odcięcia gazociągu może znacząco podważyć jego plany zajęcia terytorium Ukrainy, a także dosłownie załamać rosyjską gospodarkę, która w 40% jest nastawiona na sprzedaż surowców naturalnych.

Również polski premier Morawiecki zaapelował do przywódców krajów europejskich o zastanowienie się nad nieoddaniem Nord Stream 2 do eksploatacji. Dzięki możliwościom samej Ukrainy możliwy jest transport gazu do krajów europejskich. Gazociąg sąsiadów pozwala na transport 130 miliardów metrów sześciennych gazu. Oceniając przepustowość Nord Stream 1-2, należy wyznaczyć liczbę – 100 mld metrów sześciennych, aby ukraińska infrastruktura mogła w pełni sprostać zadaniu. Jednocześnie żaden kraj nie jest przegrany, a Rosja przestanie szantażować świat swoimi rezerwami.

Trochę o Nord Stream

To gazociąg z Rosji do krajów europejskich biegnący przez Morze Bałtyckie. Gazociąg eksportowy ma długość 1224 km. Pierwszy oddział został oddany do użytku jesienią 2011 roku, a drugi prawie rok później.

Podkreślamy, że decyzja o zakazie eksploatacji Nord Stream 2 była dyskutowana od dawna. Na tle eskalacji napięcia militarnego z Rosji i po negocjacjach między prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, jeśli Federacja Rosyjska mimo wszystko dokona inwazji na Ukrainę, gazociąg zostanie całkowicie zablokowany. Kilka dni po tym oświadczeniu odwiedzający Donbas szef austriackiego MSZ Alexander Schallenberg powiedział, że niemiecki regulator raczej nie certyfikuje SP-2. Będzie to jeden ze sposobów ograniczenia nasilonej w ostatnich dniach agresji Rosji na Ukrainę. Ponadto kraje europejskie i Stany Zjednoczone są gotowe udzielić Ukrainie pomocy wojskowej i finansowej, nałożyć sankcje na Władimira Putina i jego otoczenie, a także są gotowe rozważyć odłączenie rosyjskich banków od światowych transakcji pieniężnych.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com