Prezydent RP wezwał Sojusz Północnoatlantycki o udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa

Andrzej Duda / autor: PAP/Marcin Obara

Jednocześnie Andrzej Duda podkreślił, że gwarancje bezpieczeństwa powinny być jak najbardziej konkretne i wydawane jak najszybciej. Prezydent RP zwrócił się do państw członkowskich NATO o jak najszybsze opracowanie i podpisanie oficjalnego dokumentu, który wskazywałby na konkretne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Prezydent RP jest przekonany, że uda się to zrealizować, przygotowując wszystko na poziomie legislacyjnym i organizacyjnym przed lipcem. Wtedy właśnie w Wilnie ma się odbyć szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Znaczenie gwarancji bezpieczeństwa

Andrzej Duda powiedział, że ważne jest szczegółowe opracowanie i wyjaśnienie wszystkich niuansów dotyczących porozumień z sojusznikami przed spotkaniem w Wilnie. Teraz ważne jest, aby pomóc Ukrainie nie tylko wygrać wojnę, ale także zapewnić jej konkretne gwarancje bezpieczeństwa ze strony NATO. Podpisanie takiego dokumentu mogłoby potencjalnie zwiększyć szanse powodzenia w przystąpieniu Ukrainy do NATO. Przypomnijmy, że Ukraina złożyła wniosek o członkostwo na początku października 2022 r.

Andrzej Duda jest jednym z europejskich liderów, którzy od pierwszego dnia wojny pomagają Ukrainie w walce z rosyjskim agresorem. Na początku tego roku odwiedził Lwów i wezwał kraje partnerskie do maksymalizacji wsparcia dla Ukrainy w każdy możliwy sposób. Niedawno w mediach pojawiła się informacja, że ​​jeszcze w tym miesiącu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem, a na spotkanie zostanie zaproszony także Andrzej Duda.

Nawiasem mówiąc, niedawno polski prezydent zaproponował swojemu ukraińskiemu koledze zaakceptowanie kapitulacji Rosji w Perejasławiu, co byłoby bardzo symboliczne. Ponieważ, w 1654 r. podpisano tam porozumienie między Hetmanatem a Caratem Moskiewskim, które stanowiło, że Moskwa nie będzie ingerować w rozwój formy rządu. Ale wszystko potoczyło się dokładnie odwrotnie.

Trudności wejścia Ukrainy do Sojuszu

W tej chwili, chociaż Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO, znajduje się w stanie aktywnej wojny i oczywiście rozpatrzenie wniosku zostało odroczone na czas nieokreślony. Ale jednocześnie należy rozumieć, że jeśli poczekasz do całkowitego zwycięstwa (nie jest do końca jasne, co dokładnie można uznać za taki fakt – wycofanie wojsk rosyjskich do granic 1991 r., 2014 r. lub 23 lutego 2022 r.), może minąć dużo czasu. Dlatego właśnie teraz potrzebne są skuteczne gwarancje.

Wołodymyr Zełenski w swoich wystąpieniach do partnerów międzynarodowych i społeczności ukraińskiej regularnie podkreśla, że ​​oczekuje od NATO czegoś więcej niż tylko otwartych drzwi dla Ukrainy. Podkreślamy, że Polska aktywnie pomaga Ukrainie w ewentualnym wejściu do NATO i pomocy wojskowej, i będzie to robić aż do całkowitego zwycięstwa Ukrainy nad Federacją Rosyjską.

Przypomnijmy, że zbliżający się szczyt NATO w dniach 11-12 lipca będzie pierwszym, który po raz pierwszy od 2006 roku odbędzie się w krajach bałtyckich.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com