Protest Ukraińców w Polsce. Jak zareagować?

ukrinform.ua

Wczoraj we Wrocławiu ukraińcy żyjący mówią “dość”. W sobotę o godz. 13 przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim rozpocznie się ich protest. Wielu z nich ma problemy z uzyskaniem pozwoleń na pobyt w Polsce, przez co nie mogą legalnie pracować w kraju.

“Departament do Spraw Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego ma tysiące spraw cudzoziemców ubiegających się o zezwolenie na pobyt w Polsce, wiele z nich rozpatrywane są latami, a niektóre rozpatrywania trwają trzy, a nawet cztery lata” – informują WP Wiadomości organizatorzy sobotniego protestu we Wrocławiu.

Od 2017 roku z powodu braku zezwolenia Ukraińcy mieszkający na Dolnym Śląsku nie mogą sobie pozwolić na wyjazd z Polski do innego kraju Unii Europejskiej, nie mogą zmienić pracy.

«Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za serdeczne powitani,» – mówią Ukraińcy mieszkający w naszym kraju. Wydaje się jednak, że oprócz wdzięczności mają też krytykę. A my, jako kraj na poziomie europejskim, nie musimy tłumić ich głosu, ale słuchać. Być może dzięki temu Polska będzie przyjemniejsza dla pracowników z różnych krajów.

Obecnie w Polsce żyje ok. 1,35 mln obywateli Ukrainy. Pomimo kryzysu związanego z COVID-19, wzrost liczby migrujących w porównaniu do stycznia 2020 roku wynosi ok. 6 proc. Więcej Ukraińców niż na Dolnym Śląsku pracuje jedynie w Warszawie.

Moim zdaniem musimy teraz bardziej niż kiedykolwiek zjednoczyć nasze wysiłki z Ukraińcami, bo nie zapominajmy, że mamy wspólnych wrogów – Rosję i jej pionki, Białoruś. Jak nigdy dotąd potrzebujemy współpracy z tymi, którzy nas rozumieją, którzy bezpośrednio odczuli rosyjską wojnę hybrydową.

Co ciekawe, w tym tygodniu we Wrocławiu odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podpisał umowę z Andrijem Deszczycią, ambasadorem Ukrainy w Polsce. Na jej podstawie miasto przekazało nieruchomość, w której jeszcze w 2021 roku powstanie Konsulat Generalny Ukrainy.

To ważna chwila nie tylko dla Wrocławia, ale przede wszystkim dla relacji polsko-ukraińskich. W naszym mieście zamieszkuje już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy. Wzbogacają oni życie społeczne Wrocławia – miasta europejskiego i otwartego dla wszystkich. A dzisiejsze podpisanie umowy, która jeszcze w tym roku pozwoli uruchomić Konsulat Generalny Ukrainy, to otwarcie kolejnego rozdziału w naszym partnerstwie. Jestem przekonany, że współpraca przyniesie wiele dobrych i pięknych momentów – mówił podczas ceremonii Jacek Sutryk.

To wspaniałe kroki naprzód, właśnie to powinien zrobić humanitarny kraj europejski – nie pozostawać obojętnym. Przecież jeśli konflikt na wschodzie naszej Polski eskaluje, będziemy potrzebować także wsparcia. Dlatego też w czasach, gdy agresywna polityka zagraniczna napiera na Polskę z zewnątrz, nie można dopuścić do rozłamu w kraju.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com