Rosja jest poza światową dyplomacją: Senat USA chce wysłać do domu 300 rosyjskich dyplomatów.

President Joe Biden walks from the Oval Office to Marine One on the South Lawn of the White House in Washington, Tuesday, Oct. 5, 2021, as he prepares to leave for a trip to Michigan to talk about infrastructure. (AP Photo/Susan Walsh)

Stosunki między Ameryką a Rosją zawsze były napięte, ale teraz stają się coraz bardziej napięte. Rosja – to jest kraj introwertyczny. Zamknięta w sobie, wszystkich uważa za wroga i wszystkich nienawidzi. Taka polityka oczywiście nie poprawia życia samych Rosjan i, co najważniejsze, stosunków międzynarodowych. A teraz: Kreml zwraca swoich ludzi przeciwko Stanom Zjednoczonym, szerzy nienawiść zwykłych ludzi do Amerykanów, zapewniając, że Stany Zjednoczone są światowym wrogiem Rosjan.

Oczywiście ambasada amerykańska w Moskwie cierpi z powodu ucisku ze strony władz. Senatorowie wyrazili zaniepokojenie, że ostatnie działania Rosji, które doprowadziły do redukcji ambasady USA w Moskwie, zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Według senatorów «ten drastyczny jednostronny ruch Rosjan zagraża codziennej działalności ambasady USA w Moskwie i zdolności Departamentu Stanu do zaspokajania konsularnych potrzeb Amerykanów mieszkających, pracujących lub podróżujących do Rosji».

Grupa senatorów USA z obu partii zwróciła się do prezydenta USA Joe Bidena o podjęcie działań mających na celu zwiększenie liczby pracowników ambasady USA w Moskwie i wydalenie z kraju 300 rosyjskich dyplomatów, jeśli Federacja Rosyjska odmówi. Zdaniem senatorów «ta nierównowaga w przedstawicielstwie dyplomatycznym jest niedopuszczalna».

O tym czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek na stronie internetowej senatora Marco Rubio (Republikanin z Florydy). List podpisało 17 senatorów, w tym Rubio. Należą do nich przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu Stanów Zjednoczonych Robert Menendez (Demokrata z New Jersey) oraz starszy republikanin we wspomnianej komisji Jim Risch (z Idaho). Ponadto list podpisał przewodniczący specjalnej komisji ds. wywiadu izby wyższej Kongresu USA Mark Warner (Demokrata z Wirginii). Rubio jest starszym demokratą w komitecie.

«Rosja powinna wydać wystarczającą ilość wiz, aby zapewnić parytet dyplomatyczny pod względem liczby dyplomatów amerykańskich w Rosji i dyplomatów rosyjskich w USA. Jeśli takie środki nie zostaną podjęte, apelujemy o rozpoczęcie wydalania rosyjskich dyplomatów, aby było ich w Rosji tylu, jak amerykańscy dyplomaci» – podkreślają autorzy listu.

Reakcja Rosji na apel senatorów USA o wydalenie rosyjskich dyplomatów

Rosyjskie MSZ odpowiedziało na apel amerykańskich senatorów do prezydenta USA z prośbą o wydalenie z kraju 300 rosyjskich dyplomatów. Departament zauważył, że autorzy tego dokumentu najprawdopodobniej „dążą do zamknięcia amerykańskich misji za granicą w Rosji” i poniosą odpowiedzialność, jeśli tak się stanie. I znowu wszyscy są winni, z wyjątkiem rządu rosyjskiego!

Nie możemy się oszukiwać: jeśli Rosja szerzy nienawiść do Amerykanów, nie oznacza to, że zatrzymają się tylko na nich.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com