Ukraina otrzyma zaproszenie do NATO w Wilnie – były estoński głównodowodzący

autor: Fratria

Najlepszym wynikiem szczytu NATO w Wilnie byłoby zaproszenie Ukrainy do Sojuszu i przedstawienie konkretnego planu członkostwa. W Europie trwa trudna debata na ten temat.

Generał broni Riho Terras, członek Parlamentu Europejskiego i były dowódca Estońskich Sił Obronnych, powiedział to w komentarzu dla Guildhall.

„Mówiąc o najlepszym możliwym wyniku (szczytu NATO w Wilnie – red.), wolałbym zaproszenie dla Ukrainy i konkretny plan uzyskania członkostwa. Ale mam poważne wątpliwości, czy tak się stanie. Istnieje wrażenie, że za kulisami toczy się bardzo szczegółowy dialog między Polską i krajami bałtyckimi a krajami takimi jak Niemcy, Francja i Holandia, które są temu przeciwne. Ale nawet jeśli nie ma zaproszenia, szczyt nie powinien kończyć się tylko na słowach, to w żaden sposób nie pomoże Ukrainie” – powiedział eurodeputowany.

„Mówimy naszym niemieckim i francuskim partnerom, że nie zapraszając Ukrainy, nie osłabicie Ukraińców, osłabicie NATO, Ukraina walczy tak ciężko, jak jest. Nawet Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Ukrainy w zeszłym tygodniu, co oznacza, że ludzie w Europie popierają członkostwo Ukrainy, ale rządy nie są jeszcze gotowe, trudna dyskusja wciąż trwa” – powiedział.

„Ponownie uważam, że nie ma innych opcji, które miałyby sens dla samej Europy – Ukraina powinna otrzymać zaproszenie i MAP, to wszystko” – podsumował generał broni Riho Terras.

Przypomnijmy, że wcześniej w niemieckim Bundestagu już na szczycie w Wilnie wzywano do przyznania Ukrainie MAP i harmonogramu przystąpienia do NATO. Poseł CDU/CSU i członek komisji stosunków zagranicznych Roderich Kiesewetter powiedział, że kraje wspierające Ukrainę powinny przestać tylko wyrażać ubolewanie w odpowiedzi na nowe zbrodnie wojenne Rosji, potrzebna jest odpowiedź siłowa przeciwko Rosji. Taką odpowiedzią powinien być plan członkostwa w NATO i harmonogram przystąpienia do sojuszu, który Ukraina otrzymała już na szczycie w Wilnie.

Magnus Jakobson, członek koalicyjnej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej w szwedzkim parlamencie, również powiedział, że szczyt NATO w Wilnie nie powinien kończyć się tylko na słowach, ale Ukraina powinna otrzymać gwarancje, że stanie się członkiem sojuszu po wygraniu wojny.

Ze swojej strony Jake Madison, członek komisji stosunków zagranicznych estońskiego Parlamentu Europejskiego, powiedział, że dobrym wynikiem szczytu NATO w Wilnie będzie jednolite oświadczenie wszystkich członków sojuszu, że Ukraina stanie się członkiem NATO w ciągu najbliższych trzech lat.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) odbywa się w stolicy Litwy Wilnie w dniach 11-12.

1 thought on “Ukraina otrzyma zaproszenie do NATO w Wilnie – były estoński głównodowodzący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com