Ukraina wygrała sąd o zwrot „scytyjskiego złota”

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie orzekł na korzyść Ukrainy i nakazał zwrot „scytyjskiego złota”, które wcześniej należało do muzeów Krymu. Wszystkie eksponaty znajdują się obecnie w Holandii. Cały proces trwał 7 długich lat. W rezultacie sąd utrzymał w mocy decyzję, która została już wydana przez Rejonowy Sąd Administracyjny w Amsterdamie w dniu 14 grudnia 2016 r.

Wszystkie eksponaty „Scytyjskiego złota” znajdujące się w Amsterdamie pozostaną tam przez co najmniej kolejne 3 miesiące, ponieważ w ciągu tych miesięcy istnieje możliwość odwołania się od decyzji sądu. Wśród wszystkich eksponatów – złoty hełm, miecz, ołtarz, posąg scytyjskiej bogini, różnorodna złota biżuteria, biżuteria itp. Według szacunków ekspertów koszt artefaktów to ponad 2 miliony euro, choć rzeczywista cena jest znacznie wyższa.

Jak deklarują kierownictwo muzeów krymskich: „tak duża utrata eksponatów dla Krymu jest równoznaczna z utratą rzeźby Małej Syrenki w Kopenhadze. Po utracie tych eksponatów możemy stracić nie tylko „scytyjskie złoto”, ale także dziedzictwo kulturowe naszego ludu ”. Na Krymie poprosili o zwrot wszystkich artefaktów i zauważyli, że „utrata znalezisk archeologicznych komplikuje dalsze badania nad historią Krymu”.

Długo oczekiwane zwycięstwo Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował już pozytywną dla Ukrainy decyzję holenderskiego sądu: „To ważne zwycięstwo naszego kraju na sądzie w Amsterdamie! Wreszcie „scytyjskie złoto” powróci do swojej ojczyzny. Jestem wdzięczny Sądowi Apelacyjnemu za słuszną i sprawiedliwą decyzję, a zespołom Ministerstwa Ukrainy za ich ciężką pracę. Zawsze będziemy szukać sprawiedliwości. Najpierw zwrócimy „scytyjskie złoto”, a następnie rodzimy Krym ”. Oficjalnie w Moskwie uważają, że wyrok wydany przez sąd musi zostać zakwestionowany, a cała kolekcja, która znajduje się obecnie w Amsterdamie, musi być przekazana do Rosji.

Wszystkie eksponaty wystawy „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego” w czasie aneksji Krymu przez Rosję znajdowały się poza półwyspem i nie mogły wrócić na Krym. Władze ukraińskie stwierdziły, że wszystkie artefakty są własnością Ukrainy, a kierownictwo muzeów krymskich złożyło wniosek o ich zwrot na Krym.

Zimą 2016 roku Sąd Okręgowy w Amsterdamie nakazał zwrot eksponatów na Ukrainę, ale przedstawiciele muzeów natychmiast złożyli apelację. A w marcu 2014 roku Rosja bezprawnie zaanektowała Półwysep Krymski i przeprowadziła tam własne referendum. Organizacje międzynarodowe uznały aneksję za nielegalną i potępiły działania Rosji, co ostatecznie doprowadziło do dużych sankcji gospodarczych ze strony krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Rosyjski prezydent i rząd zaprzecza aneksji półwyspu i nazywa to „przywróceniem sprawiedliwości historycznej”.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com