Walka z rosyjską agresją: przywódcy Trójkąta Lubelskiego podpisali deklarację

Twitter/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenskij, Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda i RP Andrzej Duda podpisali w miejscowości Huta na zachodzie Ukrainy wspólną deklarację ustalającą poparcie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO.

Trójkąt Lubelski został utworzony w lipcu 2020 r. przez ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy, którzy podpisali Wspólną Deklarację w sprawie ustanowienia nowego sojuszu regionalnego. Wśród priorytetów formatu znalazło się wzmocnienie regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa, integracja Ukrainy z UE i NATO, rozwój współpracy gospodarczej oraz wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.

O podpisaniu deklaracji poinformował, na wspólnym wystąpieniu trzech prezydentów, prezydent Andrzej Duda. 

Jesteśmy dziś solidarni. Rozmawiamy o trudnych tematach (związanych z bezpieczeństwem regionu – red.), mówimy o wspólnocie dziejów, ale też o wspólnocie interesów i wspólnocie bezpieczeństwa naszej części Europy, mówimy o solidarności. Wyrażeniu tej solidarności i wskazaniu występujących problemów służy nasza deklaracja, która właśnie podpisaliśmy” – powiedział Duda.

Wspomniał, że w deklaracji prezydencji „wyraźnie pokazują kierunek współpracy”.

– Rozmawiamy o tym, jakie powinny być nasz działania na przyszłość, jakie kroki powinny być podjęte i jakie kroki my – Polska i Litwa – jako nie tylko członkowie wielkiej wspólnoty Unii Europejskiej, ale przede wszystkim członkowie wielkiej wspólnoty NATO na forum Sojuszu powinniśmy się domagać, jakie propozycje zgłaszać, żeby to bezpieczeństwo naszej części Europy w jak największym stopniu zapewnićpowiedział polski prezydent.

Celem szczytu Trójkąta Lubelskiego jest udzielenie Ukrainie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacjiwyjaśnił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podczas zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej.

Kumoch podkreślił, że szczyt będzie także kolejną okazją do wyrażenia wsparcia Ukrainie, że Polska i Litwa wspierają jej integrację euroatlantycką.

– Prezydenci Duda i Nauseda uczestniczyli niedawno w rozmowie Bukaresztańskiej Dziewiątki z prezydentem USA Joe Bidenem i było tam jasno powiedziane, że na temat przyszłej integracji euroatlantyckiej Ukrainy muszą decydować sami Ukraińcy, nikt inny – podkreślił minister.

Oczywiście jest to naprawdę niezbędny krok w pomocy Ukrainie, bo na jej barkach spoczywa wielki ciężar – być sąsiadem tego azjatyckiego barbarzyńskiego jarzma – Rosji.

– Wspólna deklaracja ustala wyraźne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO, walkę z rosyjską agresją – powiedział prezydent Ukrainy Zełenski.

Teraz, gdy Polska cierpi z powodu działań Białorusi i nieporozumień ze strony Unii Europejskiej, Trójkąt Lubelski jest naszą szansą na znalezienie sojuszników ze wspólnym, szalonym wrogiem. Mamy nadzieję, że ta unia będzie nie tylko „na papierze”, ale i w praktyce, bo kto, tak jak Polska, Ukraina i Litwa, inaczej niż reszta Europy, rozumie, jak nieludzko może działać Rosja, której granice, zdaniem Pana Putina, nigdzie się nie kończą.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com