Węgry stwierdziły, że wspierają Polskę po wydaniu rezonującej decyzji o prawie UE

Fot. Getty Images

Konflikt prawny, który toczy się pomiędzy Polską a Unią Europejską nie jest obojętny dla większości spośród krajów UE, a przede wszystkim – Węgier, które zgodnie z oczekiwaniami stanęły po stronie polskiej w gorących debatach.

Jaka jest istota konfliktu?

7 października polski Trybunał Konstytucyjny uznał nadrzędność ustawodawstwa krajowego nad normami prawnymi UE. Ta decyzja oburzyła członków Komisji Europejskiej, którzy przyjmują pozycję, że prawo unijne jest priorytetem dla wszystkich państw członkowskich UE. Węgry oficjalnie poparły stanowisko Polski: odpowiedni dekret został podpisany przez premiera Węgier V. Orbana. 

Zarówno zdaniem strony polskiej, jak i węgierskiej szereg postanowień, które zawarto w Konstytucji Unii Europejskiej nie zgadza się z postanowieniami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Warszawa odbiera obecne stanowisko Komisji Europejskiej wobec Konstytucji Polski jako agresję na praworządność kraju i próbę ograniczenia suwerenności państwa. Rząd Polski, jak i Węgier utrzymują, że taka sytuacja jest niedopuszczalna i władze UE powinny szanować prawo wszystkich państw członkowskich. 

Należy także dodać, że pomimo wciąż toczącej się dyskusji pomiędzy Brukselą a rządami Polski i Węgier, władze tych krajów, jak i ich obywatele nadal popierają członkostwo w UE.

Dlaczego Węgry poparły Polskę?

Węgry i Polska, ze względu na wysoki poziom tradycjonalizmu większości ludności tych krajów, jak i przeważającą część sił prawicowych w parlamentach już od kilku lat walczą z Komisją Europejską w wielu prawnych kwestiach, w tym tych dotyczących wolności mediów, migracji, praw LGBT i niezależności sądownictwa.

Polska i Węgry: perspektywy konfliktu

W krótkim okresie działania Polski i Węgier mogą doprowadzić do ograniczenia ich finansowania przez Unię Europejską. Już teraz jest zagrożona transza w wysokości ponad 7 mld euro, którą Węgry miały otrzymać, aby przezwyciężyć skutki spowodowane pandemią Covid-19.

Dzisiejsze decyzje podejmowane przez rządy Polski i Węgier w kwestiach dotyczących współpracy z Unią Europejską również mogą mieć znaczenie bardziej odległe w czasie aż do wyjścia tych państw ze Wspólnoty. Według niektórych ekspertów tego typu decyzje są nawet zagrożeniem dla stabilności całej UE i trudno się z tym nie zgodzić, jeśli wziąć pod uwagę przynajmniej jeden fakt: władze Portugalii, które oficjalnie poparły w polsko-unijnym konflikcie stronę UE, w rozmowach za zamkniętymi drzwiami podobno zgodziły się z argumentami Polaków. Zatem relacje pomiędzy Polską i Unią Europejską są warte obserwacji i maksymalnie głębokiej analizy. 

Semenyuk Daria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com