Niemcy: Zieloni utorowali drogę do utworzenia rządu. Scholz wkrótce zastąpi Merkel

John Macdougall / AP

Partia Zielonych zatwierdziła umowę koalicyjną z SPD i FDP. Tym samym usunęli ostatnią formalną przeszkodę na drodze ku utworzeniu rządu Olafa Scholza. Socjaldemokrata przejmie oficjalnie tekę kanclerza z rąk Angeli Merkel po środowym posiedzeniu Bundestagu.

Za podpisaniem się pod umową koalicyjną zagłosowało około 86 procent członków Zielonych. Wcześniej podobny plebiscyt przeprowadzili partnerzy koalicyjni z SPD i FDP. W nowym rządzie desygnowanego kanclerza Olafa Scholza politycy Zielonych obejmą w sumie pięć ministerstw.

„Superministerstwem” gospodarki i ochrony klimatu pokieruje współprzewodniczący Zielonych, Robert Habeck, który w środę odbierze także tekę wicekanclerza. 52-letni polityk należy do gorących wyznawców unijnego projektu klimatycznego „Fit for 55”, zawierającego główne dźwignie dekarbonizacji w Europie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

– Polityka gospodarcza Zielonych raczej nie zatrzyma galopującej inflacji. A jeśli będą forsować projekty socjalne równie intensywnie, jak na szczeblach lokalnych, to podwyższeniu podatków nie zapobiegną nawet liberałowie z FDP – tłumaczy jeden z czołowych niemieckich ekonomistów, Hans-Werner Sinn.

Szefową niemieckiego MSZ będzie 40-letnia liderka Zielonych, Annalena Baerbock. Jej ugrupowaniu przypadły też ministerstwa środowiska, rolnictwa i rodziny.

Rząd Olafa Scholza

Z kolei resortem pracy będzie kierował Hubertus Heil z SPD, pełniący ten urząd już w rządzie Angeli Merkel. Jego flagowym projektem jest podniesienie płacy minimalnej do 12 euro. Dotychczasowa minister sprawiedliwości Christine Lambrecht przejmie z kolei pieczę nad resortem obrony.

W przyszłym rządzie Olafa Scholza pozostanie też Svenja Schulze, mimo że kierowane dotąd przez nią ministerstwo środowiska przypadło Zielonym. Teraz zajmie się pomocą dla krajów Trzeciego Świata.

Ministrem zdrowia będzie znany epidemiolog Karl Lauterbach. Był krytykowany za to, że określał działania swojego poprzednika Jensa Spahna jako „zbyt łagodne”. – Dołożę wszelkich starań, by słynąca ze swojej krzepkości niemiecka służba zdrowia była jeszcze lepsza. Wspólnie pokonamy tego wirusa – zapowiedział Lauterbach.

Umowa koalicyjna liczy 177 stron. Program przyszłego rządu przewiduje między innymi obniżenie wieku wyborczego do 16 lat. Liderzy SPD, FDP i Zielonych zapowiedzieli także przełom w zakresie cyfryzacji, nową „ofensywę klimatyczną” i wprowadzenie świadczeń obywatelskich, umożliwiających „poszanowanie godności jednostki”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com