Rosjanie marzą o zdominowaniu prawosławia – Bartłomiej

Rosyjski Kościół Prawosławny chce zdominować prawosławie, ale to się nigdy nie stanie.

Poinformowała o tym ukraińska gazeta Gazeta.ua .

„Marzeniem Rosjan jest być władcami prawosławia. Ale to się nigdy nie stanie, ponieważ kanony Kościoła Prawosławnego i działania Kościoła na przestrzeni wieków przyznają prymat Konstantynopolowi. Konstantynopol zawsze będzie pierwszym Kościołem w systemie Kościołów prawosławnych, a Kościół rosyjski będzie piątym – zaznaczył patriarcha.

Konflikt z Rosją rozpoczął się, gdy Kościół moskiewski i pod jego wpływem trzy inne Kościoły nie zdołały przybyć na Święty i Wielki Sobór na Krecie.

„Myśmy wszyscy przygotowywali tę Radę. Do stycznia 2016 r. w Genewie, kiedy mieliśmy ostatnie spotkanie prymasa prawosławnego, wszystkie Kościoły i Rosja przygotowywały ten Sobór. I w ostatniej chwili nie przyszli Rosjanie i trzy inne kościoły” – wyjaśnił Bartłomiej.

Uważa on, że przyznanie tomosu dla PCU zostało odebrane przez moskiewską Cerkiew jako zemsta za nieobecność na tym wydarzeniu.

Również Bartłomiej uważa, że nie doszło do rozłamu. A jeśli taka jest opinia w Rosji, to z ich inicjatywy.

„Nasi bracia Rosjanie mówią, że nastąpił rozłam. Nie ma żadnej schizmy. Jeśli istnieje, to powstał on poprzez zerwanie komunii z czterema Kościołami” – wyjaśnił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com