Norwegia. Sąd odmówił ekstradycji do Polski. „Znaczne pogorszenie sytuacji sędziów”

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Sąd w Vestfold (Norwegia) zadecydował, ze ekstradycja podejrzanego o przestępstwa narkotykowe 34-latka jest niemożliwa. W orzeczeniu zwrócono uwagę, że nie można mu zagwarantować uczciwego procesu w Polsce ze względu na upolitycznienie sądownictwa.

W grudniu 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że obecne problemy z niezawisłością sądownictwa w Polsce nie wyłączają kraju z działania europejskiego nakazu aresztowania.

Norwegia. Sąd odmówił ekstradycji do Polski

W środę 27 października sąd w Vestfold uznał jednak, że sytuacja w Polsce od czasu orzeczenia TSUE „uległa znacznemu pogorszeniu”. W związku z tym „pod pewnymi wątpliwościami” sąd uznał, że przekazanie podejrzewanego o przestępstwa narkotykowe 34-latka będzie sprzeczne w norweską konstytucją, a także konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Sąd informował, że swoje orzeczenie oparł na ostatnich „niezwykle dramatycznych i negatywnych wydarzeniach dotyczących niezależności polskich sądów i sędziów, w tym niedawnych orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – podaje portal rett24.no.

– To odważna i słuszna decyzja […], polski wymiar sprawiedliwości jest w takim stanie, że nie możemy wysyłać ludzi do tych sądów – powiedział portalowi Jon Anders Hasle, obrońca 34-latka. 

Europejski nakaz aresztowania (ENA) jest wydawany w następstwie „przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego, w ramach którego dochodzi do przekazania podejrzanych lub oskarżonych na potrzeby ścigania przestępstw lub wykonania wyroku pozbawienia wolności bądź zastosowania środka zabezpieczającego polegającego na pozbawieniu wolności”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com