Norwegia. Sąd odmówił ekstradycji do Polski. „Znaczne pogorszenie sytuacji sędziów”

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Sąd w Vestfold (Norwegia) zadecydował, ze ekstradycja podejrzanego o przestępstwa narkotykowe 34-latka jest niemożliwa. W orzeczeniu zwrócono uwagę, że nie można mu zagwarantować uczciwego procesu w Polsce ze względu na upolitycznienie sądownictwa.

W grudniu 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że obecne problemy z niezawisłością sądownictwa w Polsce nie wyłączają kraju z działania europejskiego nakazu aresztowania.

Norwegia. Sąd odmówił ekstradycji do Polski

W środę 27 października sąd w Vestfold uznał jednak, że sytuacja w Polsce od czasu orzeczenia TSUE „uległa znacznemu pogorszeniu”. W związku z tym „pod pewnymi wątpliwościami” sąd uznał, że przekazanie podejrzewanego o przestępstwa narkotykowe 34-latka będzie sprzeczne w norweską konstytucją, a także konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Sąd informował, że swoje orzeczenie oparł na ostatnich „niezwykle dramatycznych i negatywnych wydarzeniach dotyczących niezależności polskich sądów i sędziów, w tym niedawnych orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – podaje portal rett24.no.

– To odważna i słuszna decyzja […], polski wymiar sprawiedliwości jest w takim stanie, że nie możemy wysyłać ludzi do tych sądów – powiedział portalowi Jon Anders Hasle, obrońca 34-latka. 

Europejski nakaz aresztowania (ENA) jest wydawany w następstwie „przeprowadzenia transgranicznego uproszczonego postępowania sądowego, w ramach którego dochodzi do przekazania podejrzanych lub oskarżonych na potrzeby ścigania przestępstw lub wykonania wyroku pozbawienia wolności bądź zastosowania środka zabezpieczającego polegającego na pozbawieniu wolności”.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com