Omikron uderza w Europie. Wielka Brytania rozważa lockdown. Belgia zamyka szkoły, w Paryżu bez sylwestra

Zoltan Balogh / AP

Z powodu rozprzestrzeniającego się omikronu kolejne kraje wprowadzają nowe obostrzenia. Twardy lockdown będzie obowiązywał od niedzieli w Holandii, a rząd Wielkiej Brytanii rozważa dwutygodniowe zamknięcie kraju po świętach.

Z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu omikron brytyjski rząd rozważa zaostrzenie restrykcji covidowych, z dwutygodniowym lockdownem tuż po świętach Bożego Narodzenia włącznie – informują brytyjskie media. „Boris [Johnson – red.] jest przerażony perspektywą zakłócenia planów bożonarodzeniowych drugi rok z rzędu, ale musi być realistą, jeśli chodzi o zagrożenie, wobec którego stajemy” – mówi cytowane przez „Financial Times” źródło.

„The Times” z kolei ujawnia, że przygotowywane są przepisy, które mają być podstawą prawną do wprowadzenia dwutygodniowego lockdownu tuż po świętach Bożego Narodzenia. Według tych planów zakazane byłyby spotkania w pomieszczeniach zamkniętych z wyjątkiem celów zawodowych, a puby, restauracje i inne lokale mogłyby obsługiwać klientów tylko na zewnątrz.

W odpowiedzi na informacje obu gazet rzecznik brytyjskiego rządu powiedział: „Rząd będzie nadal uważnie przyglądać się wszystkim pojawiającym się danym i będziemy dokonywać przeglądu obowiązujących środków, gdy dowiemy się więcej o tym wariancie”. W sobotę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego poinformowała, że liczba wykrytych przypadków omikronu wzrosła o ponad 10 tys. i łącznie wynosi już prawie 25 tys., a z powodu nowego wariantu zmarło już siedem osób.

Holandia wprowadza twardy lockdown

O krok dalej idzie Holandia, która od niedzieli wprowadza od twardy lockdown z powodu rozprzestrzeniania się wariantu omikron koronawirusa – ogłosił premier kraju Mark Rutte. Lockdown będzie obowiązywał do 14 stycznia.

Zamknięte będą wszystkie, poza niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, sklepy, restauracje, bary, kina, muzea i teatry. Mark Rutte poinformował, ze szkoły będą zamknięte przynajmniej do 9 stycznia. Ograniczono również liczbę gości, którzy mogą odwiedzić domy, z czterech do dwóch, z wyjątkiem Bożego Narodzenia – 25 grudnia.

Sylwester w Paryżu bez imprezy

Władze Paryża odwołały zabawę sylwestrową na Polach Elizejskich. Powodem jest pogarszająca się sytuacja epidemiczna.

Nie będzie pokazu fajerwerków ani muzyki puszczanej przez DJ-ów. Zabawa na Polach Elizejskich przyciągała w poprzednich latach od 300 do 600 tysięcy ludzi. Premier Francji Jean Castex zwrócił się w piątek do merów wszystkich francuskich miast o odwołanie masowych imprez sylwestrowych. Uzasadnił to obawą przed szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu omikron koronawirusa, co może doprowadzić do przeciążenia systemu opieki zdrowotnej. Według premiera na początku przyszłego roku wariant omikron będzie dominującym wariantem wirusa we Francji.

Belgia zamyka szkoły i przedszkola

Od soboty szkoły podstawowe i przedszkola w Belgii są zamknięte z powodu trudnej sytuacji epidemicznej. Decyzja o wydłużeniu do trzech tygodni ferii świątecznych zapadła kilkanaście dni temu. Rząd federalny i władze regionalne uznały, że w związku z szybko rozprzestrzeniającym się wirusem należy wcześniej zamknąć szkoły podstawowe i przedszkola. Szkoły średnie pracują w trybie hybrydowym.

A w Belgii już wkrótce ruszą szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. – Od czterech do pięciu milionów dzieci otrzymało już szczepionki bez skutków ubocznych – podkreślił profesor Marc Van Ranst, wirusolog, w rozmowie z niderlandzkojęzyczną telewizją VRT. Dodał, że szczepienia wśród dzieci pozwolą częściowo ograniczyć szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa, bo ogniska SARS-CoV-2 ostatnio potwierdzano przede wszystkim w szkołach.

Pilne spotkanie w Hiszpanii

W sobotę władze medyczne regionu Madrytu poinformowały, że wśród wszystkich notowanych tam infekcji koronawirusem zakażenia omikronem stanowią już 50 proc.

Wraz z szybko nasilającą się pandemią premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał w sobotę rządy wspólnot autonomicznych kraju do pilnego spotkania. W jego trakcie mogą zostać wypracowane nowe obostrzenia służące „zahamowaniu szóstej fali COVID-19”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com