Rosja wysłała bombowce strategiczne na polsko-białoruską granicę

Fot. wikimedia commons

Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że Rosja wysłała strategiczne bombowce Tupolew Tu-22M3 dalekiego zasięgu, które dołączą do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Informację potwierdziła Agencja Reutera.

Strategiczne bombowce Tupolew Tu-22M3 będą patrolować przestrzeń powietrzną wzdłuż zachodniej granicy Białorusi – podało w sobotę białoruskie Ministerstwo Obrony. Agencja Reutera informuje, że  we wcześniejszych patrolach granicy polsko-białoruskiej brały udział odrzutowce Su-30SM z Białorusi i Rosji.

Tupolew Tu-22M3 jest rosyjskim samolotem bombowym średniego lub dalekiego zasięgu. Jego przeznaczenie to wykonywanie uderzeń bombowo-rakietowych na cele naziemne rozmieszczone w strefie operacyjnej przeciwnika. 

Błaszczak: Zagrożenie na granicy wciąż trwa

W sobotę szef MON Mariusz Błaszczak mówił na antenie Polskiego Radia, że zagrożenie ze strony Białorusi i Rosji wciąż trwa. – Forsowana jest polska granica, są próby nielegalnego jej przekroczenia. Jesteśmy przygotowani na to, że ten proces będzie trwał kolejne miesiące. Święta Bożego Narodzenia będą czasem służby dla żołnierzy, możemy spodziewać się ataków – mówił.

W piątek granicę polsko-białoruską nielegalnie próbowały przekroczyć 32 osoby. Funkcjonariusze wydali 15 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. W tym miesiącu granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok. 1200 osób, a w całym 2021 roku – ponad 39 tysięcy.

Szef MON podkreślał, że Wojsko Polskie „zdało egzamin” na granicy. – Własnymi siłami obroniliśmy granicę. Czasem przełomu był 16 listopada, wydarzenia w Kuźnicy. Jest to zauważalne w świecie, widać nasz potencjał i nasze przygotowanie – przekonywał.

Dodał, że Polacy posiadają wsparcie żołnierzy brytyjskich i estońskich.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com