Putin znów grozi Zachodowi. Przypomniał żądania ws. Ukrainy. „Zepchnęli nas do granicy”

Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Prezydent Rosji Władimir Putin w wypowiedzi wyemitowanej w niedzielę w państwowej telewizji stwierdził, że rozważy różne możliwości, jeśli państwa zachodnie nie spełnią jego oczekiwań związanych z kwestią rozszerzenia NATO o Ukrainę – podaje Associated Press.

Jak zwraca uwagę AP, Moskwa na początku tego miesiąca zażądała, by NATO nie zgodziło się na członkostwo Ukrainy, a także wycofało swoje siły z Europy Środkowej i Wschodniej. Putin ostrzegał, że „agresywny” kurs Zachodu może spotkać się z „odpowiednimi środkami wojskowo-technicznymi”.

Putin znów grozi Zachodowi, tym razem wątek „wojskowych ekspertów”. „Musimy powiedzieć 'stop'”

W niedzielę prezydent Rosji doprecyzował, że odpowiedź jego kraju „może być różnorodna” i „będzie zależeć od tego, jakie propozycje przedstawią mu eksperci wojskowi”.
Putin przekonywał w niedzielę, że NATO mogłoby rozmieścić na Ukrainie pociski, które w ciągu kilku minut mogłyby dotrzeć do Moskwy. – Zepchnęli nas do granicy, której nie możemy przekroczyć. Doszli do punktu, w którym po prostu musimy im powiedzieć „Stop” – stwierdził polityk, cytowany przez AP.

Manewry Rosji przy granicy z Ukrainą

W sobotę rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zakończeniu manewrów przy granicy z Ukrainą. W trwających miesiąc ćwiczeniach wzięło udział ponad 10 tysięcy żołnierzy. Obejmowały one Południowy Okręg Wojskowy i odbywały się głównie w okolicach Rostowa, Krasnodaru oraz Krymu, którego aneksji Rosja dokonała w 2014 roku. Część działań wojskowych przeprowadzono na Kaukazie i w Armenii.

Kraje Zachodu ostrzegały przed ewentualną próbą inwazji na Ukrainę. Niepokój wywołało znaczące zwiększenie liczby rosyjskich żołnierzy stacjonujących wzdłuż granicy z Ukrainą z 93 do 104 tysięcy. Na zarzuty dotyczące ewentualnej inwazji Rosja odpowiadała, że ma prawo dowolnie przegrupowywać swoja armię w granicach kraju.

Przeprowadzając manewry, Rosja ostrzegła NATO i Unię Europejską, aby Sojusz nie został rozszerzony o państwa leżące na wschodzie Europy. Był to także sygnał, że Stany Zjednoczone nie powinny zakładać nowych baz wojskowych w krajach będących dawnymi republikami radzieckimi.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com