Eksport zboża z Ukrainy po odmowie Federacji Rosyjskiej zostanie przywrócony

Tak stwierdziła Polska, która zgodziła się pomóc w rozwiązaniu tej dość dotkliwej międzynarodowej kwestii humanitarnej. W sobotę Federacja Rosyjska odmówiła udziału w „umowie zbożowej” i oświadczyła, że ​​jest to reakcja na atak na statki na Morzu Czarnym 29 października. Jednocześnie należy zauważyć, że podczas ataku w pobliżu tymczasowo okupowanego Sewastopola ucierpiały okręty wojenne, a nie cywilne. Rosja powiedziała, że ​​był to niedopuszczalny atak, ale w rzeczywistości okręty wojenne są całkowicie uzasadnionymi celami podczas wojny. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej stwierdziło, że był to atak terrorystyczny na statki, które zapewniły wykonanie umowy zbożowej, a w szczególności zapewniły bezpieczeństwo tras. 

Reakcja społeczności światowej

Ukraina od razu stwierdziła, że ​​odstąpienie od „umowy zbożowej” podpisanej między Ukrainą a ONZ, Turcją a ONZ, Rosją a ONZ jest kolejnym sposobem szantażu i takie działania mogą pozostawić mieszkańców krajów potrzebujących żywności w całkowitym głodzie. Polskie MSZ stwierdziło w niedzielę wieczorem, że takie działania Federacji Rosyjskiej są kolejnym dowodem na to, że Moskwa nie będzie przestrzegać żadnych traktatów międzynarodowych. Polska i inne państwa członkowskie UE są gotowe pomóc Ukrainie w transporcie towarów. Jako jedną z alternatyw dla transportu zboża do krajów UE, latem rozpoczęli budowę hubów zbożowych i terminali na terenach przygranicznych.

31 października ONZ ogłosiła, że ​​jest w stałym kontakcie z przedstawicielami władz rosyjskich, aby zmienili zdanie i wrócili do umowy zbożowej. USA i UE oficjalnie wezwały też Rosję do powrotu do warunków wcześniej podpisanej umowy. Zboże w ramach tego programu trafia do Wietnamu, Jemenu, Bangladeszu, Sudanu, gdzie występują ogromne problemy z żywnością. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba po oświadczeniach Federacji Rosyjskiej o odmowie udziału w „umowie zbożowej” nazwał atak na rosyjskie statki w zatoce Sewastopolu jedynie „powodem” i podkreślił, że działania państwa-agresora w celu unieważnienia tej umowy były od dawna zauważane. Prace tego programu humanitarnego miały zakończyć się w przyszłym miesiącu, a w sierpniu przedstawiciele Federacji Rosyjskiej kilkakrotnie na oficjalnym szczeblu stwierdzali, że jeśli wymagania Rosji nie zostaną spełnione, natychmiast przestanie uczestniczyć w programie.

Na poziomie międzynarodowym odmowa Federacji Rosyjskiej udziału w tej umowie został już nazwano „głodnym szantażem” i podkreślił, że decyzja ta w żaden sposób nie osłabi pomocy dla Ukrainy. Z drugiej strony, europejscy partnerzy mogą się jeszcze bardziej zjednoczyć, aby pomóc Ukrainie eksportować zboże i walczyć z rosyjskimi okupantami.

Obecnie na Morzu Czarnym zablokowanych jest ponad 20 statków, które przewoziły zboże w ramach umowy. Rosja robi wszystko, by szantażować cały świat. Europa już zmniejszyła ilość rosyjskiego zużycia gazu, a teraz Rosja postanowiła szantażować głodem inne kraje.

Autor: Diana Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com