Mateusz Morawiecki odwiedził dziś stolicę Ukrainy – to może być początek nowego sojuszu Warszawa-Kijów-Londyn

Globalista - Oskar Bednarski

W tym tygodniu może pojawić się nowy sojusz w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki, łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Źródła BBC podają, że do Kijowa może przybyć brytyjski premier Boris Johnson. Premier Polski Mateusz Morawiecki odwiedził dziś stolicę Ukrainy. BBC twierdzi, że może być to związane z ogłoszeniem powstania nowego sojuszu.

Głównym zadaniem nowego układu ma być przeciwdziałanie rosyjskiemu zagrożeniu i wspólna praca na rzecz przyszłości europejskiego bezpieczeństwa – pisze BBC. Nowy sojusz tworzony jest na tle zwiększonego zagrożenia na ukraińskich granicach i dostarczania broni na Ukrainę przez Wielką Brytanię – kontynuuje.

Jako pierwsza o nowym sojuszu mówiła minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss 21 stycznia w Australii – wskazuje serwis. Według BBC Ukraina zainicjowała nowy format współpracy na początku grudnia. Ma być to część strategii małych sojuszy, takich jak np. Trójkąt Lubelski (Polska, Litwa, Ukraina).

– Poważnie pracujemy nad tą opcją, ale rozmowy trwają, uzgadniamy szczegóły – przekazało źródło w biurze prezydenta Ukrainy.

Mapa nowego sojuszu, która przedstawia logistykę dostarczania brytyjskiej broni na Ukrainę, jest pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jego funkcjonowania”

– podkreśla BBC.

Na tle zagrożenia rosyjską agresją Londyn dostarczył do Kijowa wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Według mediów brytyjskich loty z uzbrojeniem odbyły się okrężną drogą – przez Morze Północne oraz nad Danią i Polską, gdyż Niemcy nie wyrażają zgody, by broń była transportowana przez ich przestrzeń powietrzną.

Z inicjatywą utworzenia trójstronnej współpracy wystąpiła jesienią Ukraina. – Nowy format łączy kraje mające wspólne zasady, chcące wzmacniać bezpieczeństwo i rozwijać handel, a także gotowe do konkretnych działań. Zarówno Warszawa, jak i Kijów i Londyn nie tylko są świadome zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i mają strategię przeciwdziałania wyzwaniom rosyjskim, ale też mają duży potencjał trójstronnej współpracy w dziedzinie handlu, inwestycji, energetyki, w tym odnawialne – powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Dokładne szczegóły współpracy nie są jeszcze znane. 

Jesteśmy gotowi do udzielenia Ukrainie wsparcia zarówno w sprawach gazowych, jak i związanych z obronnością, ze wsparciem stabilności gospodarczej, a także przekazać pomoc humanitarną, co już czynimy – przekazał podczas wspólnego briefingu prasowego w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

Szef ukraińskiej dyplomacji podziękował kolegom z Polski i Wielkiej Brytanii, którzy, jak podkreślił, „odpowiedzieli żywo, a trójstronna praca na linii ministerstw spraw zagranicznych trzech krajów, w której każdy kraj wnosi równie istotny wkład”. Jak wyjaśnił ukraiński minister, sojusz Ukraina-Polska-Wielka Brytania wpisuje się w strategię małych sojuszy jako proaktywnej polityki zagranicznej Ukrainy. Szczególną uwagę poświęcono im w Strategii Polityki Zagranicznej.

Narzędzie nie jest powiązane z lokalną geografią i jednoczy kraje, które podzielają wspólne zasady, dążą do wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwijania handlu. Warszawa, Kijów i Londyn mają nie tylko realistyczną świadomość zagrożeń bezpieczeństwa dla Europy i strategię przeciwdziałania wyzwaniom stawianym przez Federację Rosyjską, ale także duży potencjał współpracy trójstronnej w handlu, inwestycjach, energetyce, w tym OZE. Łącząc Atlantyk, Bałtyk i Morze Czarne, stwarzamy nowe możliwości dla naszych krajów i całego regionu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski w Kijowie 1 lutego premier Ukrainy Denis Szmygal podziękował Warszawie za pomoc. Premier Ukrainy podkreślił również, że współpraca wojskowa między Polską a Ukrainą jest faktem, a w ramach wspólnej ukraińsko-polsko-litewskiej brygady wojsko ukraińskie ma okazję obserwować, jak w praktyce wyglądają standardy NATO.

„Siły Zbrojne Ukrainy współpracują z wojskiem polskim i litewskim w ramach LITPOLUKRBRIG, zbliżając się do standardów NATO. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli ogłosić dalsze pogłębianie tej współpracy. Omówiliśmy tę kwestię również z premierem.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denisem Szmygalem, polski premier podkreślił, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową z całą Europą. „Wstrzymanie dostaw gazu ziemnego czy innych surowców z Rosji to jeden z elementów wojny hybrydowej” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polski polityk wraz z Denisem Szmygalem wezwał do zablokowania gazociągu Nord Stream 2, który będzie dostarczał gaz z Rosji do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy:

„Należy powiedzieć głośno: »Nord Stream 2« jest ogromnym zagrożeniem dla pokoju w całej Europie. Wzywamy Niemcy, aby nie otwierały tego rurociągu. Dzięki temu rurociągowi Rosja zwiększa swoje możliwości szantażu i wojny”. Według polskiego premiera, jeśli Berlin uruchomi ten gazociąg, przekaże broń Putinowi.

Premier Morawiecki przypomniał, że 27 stycznia polski Sejm przyjął uchwałę, która w „jednoznaczny sposób wspiera bezpieczeństwo, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy”. – Dlatego stoimy dzisiaj ramię w ramię z państwem ukraińskim po to, żeby pomóc, żeby dopomóc w obronie tego zagrożonego bezpieczeństwa, zagrożonego ze strony rosyjskiego sąsiada – oświadczył.

– Jesteśmy również gotowi w ramach wsparcia przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tys. szt. pocisków i amunicji artyleryjskiej, zestawy pocisków przeciwlotniczych grom, lekkie moździerze, drony rozpoznawcze i innego rodzaju broń o charakterze obronnym – przekazał szef polskiego rządu.

– To jest moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy – kontynuował Mateusz Morawiecki.

Denis Shmygal stwierdził również możliwość trójstronnej współpracy między Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią:

„Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli oficjalnie uruchomić nowy regionalny format współpracy między Ukrainą-Polską i Wielką Brytanią. W kontekście trwającej agresji Rosji powinniśmy podpisać trójstronny dokument o współpracy w umacnianiu bezpieczeństwa regionalnego”.

Premierzy Polski i Ukrainy rozmawiali także o energetyce i infrastrukturze. Szef ukraińskiego rządu zapowiedział rozpoczęcie rozmów mających na celu odblokowanie tranzytu kolejowego z Ukrainy do Polski.

Karina Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com