Pięć krajów UE zaproponowały włączenie do nowego pakietu sankcji odłączenia Gazprombanku od SWIFT

Niektóre kraje UE Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Irlandia są inicjatorami nowych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. W ósmym pakiecie sankcji kraje te chcą, aby UE odłączyła kilka kolejnych rosyjskich banków od międzynarodowego systemu SWIFT, w szczególności Gazprombanku. To właśnie ten bank otrzymuje pieniądze na gaz i ropę od firm europejskich. Dodatkowo bank jest środkiem finansowania armii rosyjskiej, bo za jego pośrednictwem żołnierze otrzymują pensję, a także kupuje broń. Wszystkie pieniądze, które otrzymuje Rosja, Kreml kieruje na zakup broni do zabijania Ukraińców. A w kwietniu za pośrednictwem Gazprombanku inne kraje mają możliwość zakupu gazu z Rosji za ruble.

Niektóre banki są już odłączone od systemu SWIFT i dlatego nie mają możliwości przeprowadzania transakcji w dolarach lub euro. A z pomocą Gazprombanku Centralny Bank Rosji może obejść nałożone wcześniej sankcje. Teraz eksporterzy, którzy otrzymują walutę obcą, nie sprzedają jej, ale trzymają ją na swoich kontach w Gazprombanku. Centralny Bank nie może kupić waluty, ponieważ pozostaje ona zamrożona na zagranicznym koncie bankowym.

Ponadto Polska, Irlandia i kraje bałtyckie proponują wprowadzenie innych sankcji dotyczących rosyjskiej energetyki. Planowany jest zakaz dostaw ciekłego gazu ziemnego, a także ograniczenia w energetyce jądrowej. Te 5 krajów jest również inicjatorami ograniczania transakcji związanych z aktywami kryptowalut, wzmacniania istniejących ograniczeń w eksporcie technologii i dodawania nowych sankcjonowanych towarów dla Federacji Rosyjskiej.

Sankcje mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia dotyczące obecności rosyjskich statków w portach UE, zakaz świadczenia usług z zakresu IT i ubezpieczeń. Planowane jest również nałożenie sankcji na zakup nieruchomości przez Rosjan w UE oraz zakaz sprzedaży rosyjskich diamentów, stali.

Dlaczego ważne jest wprowadzenie ostrzejszych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej?

Ósmy pakiet sankcji będzie omawiany w dniach 6-7 października w Pradze. Powodem intensyfikacji prac nad nowymi sankcjami było agresywne zachowanie Putina w tym tygodniu. Niedawno prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział częściową mobilizację Rosjan, którzy pójdą walczyć na Ukrainie. Ponadto Moskwa prowadzi obecnie nielegalne referenda w sprawie „przystąpienia do Federacji Rosyjskiej” na okupowanych terytoriach ukraińskich. Światowi liderzy zareagowali na to negatywnie i powiedzieli, że podejmą poważne działania odwetowe. W szczególności Stany Zjednoczone poinformowały, że w przypadku aneksji części terytoriów Ukrainy Rosja otrzyma szybkie i dotkliwe konsekwencje gospodarcze.

Komisja Europejska zaproponowała ograniczenie ceny ropy nowym pakietem sankcji, co jest istotną reakcją. A 5 krajów UE zgodzi się na to tylko pod warunkiem wprowadzenia innych poważnych sankcji.

Jak widać, działania Putina wywołują szybką reakcję społeczności światowej. Światowi liderzy powiedzieli, że nie zaakceptują wyników referendów organizowanych przez Federację Rosyjską. W ten sposób Putin pokazał swoją słabość, naruszając ustalone prawa ONZ w odniesieniu do integralności terytorialnej innego kraju.

Autor: Diana Kaminski

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com