Polska i Ukraina: nowe rozwiązania dla poprawy relacji

ТСН.ua

Wojna ukraińsko-rosyjska, która rozpoczęła się podstępnym, niemoralnym i niesprowokowanym atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., nie tylko pogłębiła stosunki Ukrainy z Polską. Rząd polski i naród polski podjęli działania bez precedensu w historii świata, które dały jasną i jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kim są Polacy i Ukraińcy. Okazało się, że trucizna nienawiści nie została odciśnięta w naszych sercach i nie pozostała we krwi.

Zapewne nie każda ukraińska rodzina bezpośrednio lub poprzez swoich najbliższych przyjaciół i znajomych odczuła, że ​​w pobliżu naszej granicy są osoby, które potrafią postrzegać cudzą żałobę jako własną, są gotowe pomagać potrzebującym i dzielić się wszystkim, co mają. Polska otworzyła swoje granice dla ukraińskich kobiet i dzieci uciekających przed wojną i ludobójstwem. Ukraińcy mogli wjeżdżać do Polski bez zagranicznych paszportów, lokalne władze i wolontariusze rozstawiali niezliczone schroniska, punkty pomocy ze wszystkim, co niezbędne, zwykli Polacy przynosili uchodźcom ciepłą odzież i żywność. Polskie firmy telekomunikacyjne wydały specjalne pakiety startowe łączności komórkowej, które były bezpłatnie dystrybuowane dla Ukraińców, podjęto decyzję o zapewnieniu bezpłatnych przejazdów wszystkimi rodzajami transportu lądowego.

Wielu Polaków, aby przyspieszyć i ułatwić ewakuację, podjechało samochodami w rejony przygraniczne Ukrainy i zabrało ze sobą Ukraińców. Polskie władze uchwaliły ustawy i rozporządzenia skutecznie zrównujące status Ukraińców w Polsce ze statusem Polaków, dotyczyło to zarówno opieki medycznej, jak i otrzymywania pomocy finansowej, możliwości wynajęcia mieszkania i podjęcia pracy.

Ukraina i Polska podpisały memorandum, które pomoże przyciągnąć polski biznes do projektów odbudowy Ukrainy. Memorandum przewiduje, że strona polska przekaże Ukrainie informacje o polskich przedsiębiorcach zainteresowanych udziałem w odbudowie. Zaangażowana zostanie w to Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która będzie mogła porozumieć się z polskim biznesem w sprawie możliwości wejścia na rynek ukraiński. Ze swojej strony Ukraina będzie regularnie przekazywać polskim partnerom informacje o istniejących projektach i możliwościach inwestycyjnych po uruchomieniu Elektronicznego Systemu Zarządzania Rekonstrukcją.

Zgodnie z memorandum resorty będą współpracować w zakresie wymiany doświadczeń w zakresie realizacji projektów odbudowy oraz w zakresie prawa budowlanego, a także wykorzystania międzynarodowych darczyńców do zwiększania inwestycji w odbudowę. Memorandum podpisali wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Kubrakow oraz minister rozwoju i technologii RP Waldemar Buda.

Również polski rząd opracowuje mechanizmy, które ustabilizują sytuację na rynku żywności. W szczególności ukraińskie zboże będzie transportowane przez Polskę do krajów trzecich bez rozładunku. Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik polskiego rządu Piotr Muller.

W ostatnich miesiącach polscy rolnicy protestowali przeciwko znacznemu napływowi ukraińskiego zboża na polski rynek, które przez Polskę miało trafić do krajów trzecich. Dlatego w najbliższym czasie Polska wypracuje nowe mechanizmy, które ustabilizują sytuację spowodowaną eksportem ukraińskiego zboża na rynku spożywczym.

„Będziemy pilnować, aby ten eksport odbywał się w taki sposób, aby trafiał bezpośrednio do krajów trzecich, bez rozładunku towaru w Polsce” – podkreślił Müller.

Prezydent RP Andrzej Duda powołał nowego ministra kompleksu rolno-przemysłowego w obliczu kryzysu związanego z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę do krajów trzecich.

Nawiasem mówiąc, podczas negocjacji 5 kwietnia prezydent Wołodymyr Zełenski i polski premier Mateusz Morawiecki znaleźli rozwiązanie problemu eksportu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej, na który narzekali polscy rolnicy. W obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Polski Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera w Warszawie podpisano dwa dokumenty dotyczące odbudowy Ukrainy i zbrojeń.

„Polacy znają wielką wartość wolności i solidarności, dlatego wspieramy Ukraińców w ich walce. Stawką w tej wojnie jest także bezpieczeństwo całej Europy i bezpieczeństwo Polski” – powiedział Moravetskyi. Moravetskyi dodał, że Ukraina kupuje broń produkowaną w polskich fabrykach, w tym działa samobieżne Krab i transportery opancerzone Rosomak.

Rosja z kolei postawiła nowe-stare ultimatum w sprawie kontynuacji umowy zbożowej. I zrobiła to konkretnie w dniu wizyty Xi Jinpinga w Moskwie (Chiny to jeden z najważniejszych graczy zainteresowanych przedłużeniem umowy). W ten sposób Rosjanie próbują wciągnąć Chiny do swojej gry zbożowej.

Rosjanie nieustannie sabotują pracę „korytarza zbożowego”. Według ukraińskich urzędników państwowych „rosyjscy inspektorzy celowo spowalniają terminy kontroli, regularnie żądają nieuregulowanej dokumentacji, odmawiają pracy w godzinach pracy i szukają innych nieuzasadnionych powodów do wstrzymania kontroli”. Z tego powodu sztucznie tworzy się kolejka.

Sposób, w jaki żołnierze polscy i ukraińscy odparli hordy bolszewickie z Warszawy w 1920 r., nazwano „Cudem nad Wisłą”. Obecne zmiany w naszych stosunkach również zostaną nazwane cudem. Polska i Ukraina wspólnie przeciwstawiają się rosyjskiemu złu i szukają nowych rozwiązań, by przezwyciężyć sytuacje kryzysowe.

Karyna Koshel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com