Polska uznała Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Co dalej?

autor: Fratria

Polska – to pierwszy kraj na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 r. Polska to także jeden z kluczowych partnerów w walce Ukrainy o własną niepodległość w wojnie z Rosją od pierwszego dnia jej trwania, czyli od 24 lutego 2022 r. Zarówno polscy politycy, jak i obywatele, za wyjątkiem może pojedynczych osób, nigdy nie mieli złudzeń co do kolonialnych planów putinowskiej Rosji i podjęli naprawdę bezprecedensowe działania w obronie swobody i demokracji nie tylko we Wschodniej Europie, ale i na całym świecie.

Uznanie Rosji za państwo terrorystyczne wymagało jednak czasu – zarówno ze względu na brak faktycznych mechanizmów wdrożenia takiej decyzji, jak i oczekiwanie na podjęcie takich uzgodnień na poziomie Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych. 14 grudnia stał więc historycznym dniem, kiedy to 231 deputowanych oddało głos “za” uznaniem Federacji Rosyjskiej za kraj realizujący swoje cele geostrategiczne poprzez działania terrorystyczne. Co ważne, zaakceptowana została także zaproponowana przez PiS poprawka, zgodnie z którą to władze rosyjskie uznano za sprawców zbrodni na polskiej politycznej, wojskowej i religijnej elicie popełnionej w kwietniu 2010 roku w Smoleńsku, jak również winnych zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 z 298 osobami na pokładzie.

Mimo tego, że opozycja nie zaakceptowała przyjęcia rezolucji, która nie była zgodna z dodatkami do niej zaproponowanymi przez PiS, większością głosów została ona przyjęta. Ten krok polskich polityków został pozytywnie oceniony przez ukraińskich polityków, upatrujących w nim jeszcze jednego narzędzia do zwalczania rosyjskiej agresji i totalitarnego reżimu W. Putina. Przewiduje się, że taki dokument stanie się wzorcem, z którego już  w najbliższym czasie skorzystają demokratyczne kraje na całym świecie.

Prace nad projektem trwały od 1 grudnia, a zawiera on nie tylko potępienie działań Rosji, ale i wezwanie skierowane do jej władz politycznych i wojskowych dotyczące zaprzestania inwazji militarnej na terenach ukraińskich, jak również wycofania wszystkich jednostek militarnych, które obecnie znajdują się w suwerennych granicach Ukrainy.

Samodzielne przyjęcie rezolucji wskazuje na to, że sytuacja geopolityczna, ukształtowana po zakończeniu II wojny światowej, ulega drastycznym zmianom. Inwazja Rosji w Ukrainie, która rozpoczęła się jeszcze w 2014 r. nie została potępiona w należny sposób przez światową społeczność, co doprowadziło do otwartej agresywnej wojny i dziesiątków tysięcy śmierci Ukraińców. Tak naprawdę Organizacja Narodów Zjednoczonych, jak i Unia Europejska, okazały się de facto niewydolne w kwestii zabezpieczenia państwowych granic niepodległego państwa znajdującego w samym sercu Europy, obronie demokracji i pokoju na całym świecie.

Odważna decyzja polskich władz zdecydowanie powinna otrzymać miano historycznej – działania rosyjskich władz i żołnierzy w Ukrainie nazwano w dokumencie zbrodnią przeciwko ludzkości, a także postawiono pytanie na temat potrzeby stworzenia międzynarodowych mechanizmów, które miałyby umożliwić znalezienie i ukaranie wszystkich sprawców zbrodni wojennej.

Jakie będą jej praktyczne skutki? O nich również dowiadujemy się z treści dokumentu. Wymagano, by Rosja zrezygnowała ze swoich bestialskich działań wobec zamieszkujących w Ukrainie ludzi, a również była w odpowiedni sposób ukarana za akty piractwa międzynarodowego, w tym przywłaszczenie statków z ukraińskim zbożem, które powinny być skierowane do Afryki i krajów Azji i blokowanie ukraińskich portów morskich. Dodatkowo wezwano do przestrzegania przez Rosję Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych.

Obecnie praktyczne mechanizmy wdrażania rezolucji o uznaniu kraju za państwo-terrorystę w Polsce, w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, nie istnieją, ale można przypuścić, że będą one sformułowane już w najbliższym czasie. Jednocześnie rezolucja ta będzie oznaczała wzmocnienie presji sankcyjnej na Rosję, jak i wspólne poszukiwanie przez Polskę, inne kraje Unii Europejskiej i ONZ rozwiązań, które umożliwią całościową izolację Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej.

Świat z dnia na dzień głębiej uświadamia sobie zagrożenie, płynące ze strony Federacji Rosyjskiej, nie tylko dla Ukrainy, ale i dla wszystkich pokojowych demokratycznych państw. Polska, jako jeden z kluczowych partnerów Ukrainy, zrobiła jeszcze jeden ważny krok wsparcia tego kraju w toczonej wojnie, nadal zabierającej życia dorosłych i małych Ukraińców – wykazała gotowość do aktywnej walki na polu dyplomatycznym z antydemokratyczną ukraińską propagandą.

Autor: Daria Semenyuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com